Jen třicet dětí bude mít od příštího školního roku šanci studovat v okrese Hodonín osmileté gymnázium. Ze tří prim, které každoročně otevírala gymnázia v Hodoníně, Kyjově a ve Strážnici, ji ponechal kraj jen v kyjovském gymnáziu. Rodiče dětí s tím nesouhlasí. Už sepsali petici.

„Rozhodnutí rady kraje postrádá jakoukoliv logiku. V některých regionech bude mít přístup k víceletému gymnaziálnímu vzdělávání až deset procent dětí. Zatímco v regionu Hodonínska to bude žákům zcela znemožněno,“ vytýkají kraji iniciátoři petice a dodávají, že na základě tohoto rozhodnutí je evidentně diskriminovaný region Hodonínska, který má nejvyšší míru nezaměstnanosti. „Budu muset propustit dva lidi, protože úbytek jedné třídy s sebou nese v průměru úbytek dvou vyučujících,“ poukázala na další negativní dopad ředitelka Gymnázia Hodonín Marie Zálešáková. Podle ní do škol telefonují nespokojení rodiče. „Málokterý rodič pustí jedenáctileté dítě, aby denně dojíždělo z Hodonína či od strážnických kopců do Kyjova,“ řekla ředitelka.

Věc kraje

Václav Matyáš, ředitel gymnázia ve Strážnici, kde se prima také ruší, si naopak myslí, že je to věc kraje. „Je to jeho výsostné právo,“ nechtěl se k tomu příliš vyjadřovat a dodal, že nadbytek učitelů vyřeší pravděpodobně tím, že nepřijme nové profesory za ty, co budou odcházet do důchodu.

Hodonínské ředitelce Zálešákové a protestujícím rodičům vadí, že o změně nebyly školy dopředu informované. Nejenže nový školní rok plánují už od podzimu, kdy na veletrzích vzdělávání poskytují první informace a pořádají schůzky s rodiči, ale podle zákona musí také do konce ledna zveřejnit kritéria přijímacího řízení. „Rodičům už jsme to nabízeli a teď to rušíme,“ povzdechla si Zálešáková.

Podle ředitelky kyjovského gymnázia Renáty Soukalové už byla redukce prim nutná. „U tří tříd v okrese už nebyl dostatečný převis poptávky, aby se mohl udělat kvalitní výběr studentů,“ uvedla. Otázkou, kterou prověří až čas, podle ní zůstává, jestli snížení ze tří prim na jednu není moc prudké. V Kyjově snížili počet prim ze dvou na jednu už před dvěma lety a otevřeli místo toho druhou třídu čtyřletého studia. Personální dopady to podle ředitelky nemělo žádné.

Rozhodnutí kraje, které se jižní Moravě dotkne jedenácti škol a do lavic tak usedne o 330 primánů méně, vítají základní školy. Podle ředitele hodonínské ZŠ Očovská Martina Čechovského proto, že na osmileté gymnázium odchází i dvanáct dětí z jedné třídy a odchodem těch nadaných se zhorší prospěch celé třídy.

Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka, který má na starosti školství, musel kraj reagovat na úbytek dětí a peněz od státu pro školy. „Podle aktuálních informací se ministr chystá podporu pro rok 2012 snížit na pětasedmdesát procent toho, co školy dostávají nyní. Museli jsme na to rychle reagovat, pro žádné z gymnázií by ale takový krok neměl být překvapením. Uvažovat o tom měla už dříve, koncepce o omezení počtu osmiletých gymnázií je stará jako kraj,“ řekl Juránek.

VERONIKA HORÁKOVÁ
JANA RYBOVÁ