I díky sbírce může odjet na speciální kúru do Klimkovic. „Vyjde nás na dvaadevadesát tisíc korun. Jedenkrát za rok zaplatí polovinu pojišťovna. Aby však léčba měla větší účinek, jezdíme dvakrát," vysvětlila maminka Sabiny Ivana Chromečková.

Plastové vršky vykoupí firma v Uherském Brodě. Za kilo uzávěrů dostane rodina sedm korun. „Potřebujeme nasbírat asi patnáct tun, takže před sebou máme ještě dlouhou cestu," podotkla Chromečková.

Její dcera jezdí na terapii pravidelně už několik let. Rodina střádá koruny, jak se dá. „Zažádali jsme si také u občanského sdružení Dobrý skutek. Ten však samozřejmě nemůže pomoci vždycky. Jednou nám polovinu pobytu zaplatila i veselská charita. Nyní vyjíždíme už tento měsíc a peníze jsme nezískali. Platit tak budeme my a především naši rodiče," svěřila se žena.

Sabinka oslavila v lednu dvanácté narozeniny. „Na svět přišla před termínem a vážila jen kilo a půl. Kvůli nedostatku kyslíku následně došlo k poškození mozku," svěřuje se maminka. Zároveň podotkla, že se sběrem víček pomáhá nejen rodina, ale všichni známí. „Opravdu jsme vděční za každé víčko. Člověk si třeba řekne, že pět vršků nemá cenu nosit. Pokud by si to řeklo hodně lidí, tak bychom neměli nic," poznamenává Chromečková.

Rodině pomáhají také školy z okolí. Přidala se k nim i speciální mateřská a základní škola za Humny v Kyjově. „Sbírat jsme začali vloni, a to pro dívku, která není z našeho regionu. Nyní ve sbírání pokračujeme. Děti stále nosí vršky, učí se tak pomáhat ostatním. Zatím se nám podařilo nasbírat asi pětačtyřicet kilogramů," sdělila učitelka kyjovské základky Vladimíra Suchlová.

Do sběru se zapojila i Základní škola Hutník ve Veselí nad Moravou. „Za dva měsíce máme už osmdesát kilo. Děti soutěží po třídách a nejlepší sběrači jsou z prvního stupně. Jako pedagogové se snažíme o prohloubení jejich sociálního cítění," sdělil ředitel školy Josef Gajdoš.

Předávání vršků se zúčastnila i malá Sabinka. „Byla nadšená. Dostala spousty dárečků a ani nechtěla odejít. Velice se do lázní těší, prospívají jí totiž fyzicky i psychicky. Dcera mi vždycky říká: sežeň sponzora, pojedeme do Klimkovic," prozradila maminka dívky, která nyní navštěvuje čtvrtou třídu.