Malé vlče se narodilo v Hodoníně na sklonku minulého roku. „Chovný pár, který je přivedl na svět, je již pokročilého věku, i přesto se desetiletá samice a o dva roky starší samec, stali rodiči. A to již po páté,“ informovala mluvčí hodonínské zoo Marie Blahová.

Podle odborníků byla ale šance samice na zabřeznutí minimální. „Proto byl tento vrh pro nás překvapením,“ uvedl zooložka Lenka Štursová.

Mládě má za sebou očkování i odčervení. Kromě mateřského mléka se živí potravou, kterou mu rodiče vyvrhnou. „Jakmile mládě povyroste, o jeho dalším umístění rozhodne koordinátorka chovu. Ta určí, do které zoo zvíře půjde,“ vysvětlila mluvčí.

Jak připomněla, vlci hřivnatí bývají velmi plaší a také citliví na stres. Odchov tak komplikují zejména rušivé vlivy. „Celkem se narodila dvě mláďata, ale podobně jako u předchozího vrhu před třemi lety jedno z mláďat nepřežilo,“ připomněla zooložka.

Svou vinou se pod to podepsali v tomto choulostivém období i návštěvníci. „Pohybovali se i přes zákaz v distanční zóně bezprostředně u výběhu. Zvýšený ruch samici vyděsil na tolik, že následně mládě usmrtila. Proto prosíme návštěvníky, aby do budoucna respektovali všechny zákazy a nařízení, které jsou v zoo umístěny vždy na viditelném místě, abychom podobným situacím předešli,“ upozornila Štursová.

Vlky hřivnaté, kteří se v přírodě vyskytují v Jižní Americe, chovají v Hodoníně již dvacet let. Chovný samec sem přicestoval v říjnu 2009 z plzeňské zoo. Samice za ním zamířila z polských Katovic o tři roky později. „Prvoodchov vlků hřivnatých se v hodonínské zoo podařil v roce 2015. Jednalo se o dvě samičky,“ připomněla Blahová.

Na vlcích hřivnatých zaujmou zejména dlouhé nohy, které mu umožňují vidět přes vysokou trávu. "Typický je pro něj mimochod, což je pohyb, kdy se v kroku pohybují společně vždy nohy na jedné straně a následně na druhé,“ přiblížila mluvčí.

Tento vlk se nezapře ani vůní, což může potvrdit nejeden návštěvník. „Je znám silným, specifickým pachem moči samců,“ dodala Blahová.