Novinku Rohatečtí spustili před dvěma lety a postupně se po tříapůltisícové obci rozšiřuje. „Troufl bych si říct, že jsme s tímto řešením minimálně první v hodonínském okrese, možná první v Jihomoravském kraje a možná i první v republice,“ řekl rohatecký starosta Jarmil Adamec.

Rohatečtí před dvěma lety odstartovali pilotní projekt, když si vybrali vhodný rozvaděč a lokalitu, kde vymění všechny světelné body.

„Abychom tady mohli získat za rok vyúčtování za celou jednu kompletní větev. Zároveň jde o obydlenou zónu, kde musíme s lidmi komunikovat a můžeme tak načerpat postřehy, které k novince mají,“ vysvětlil starosta.

Slavnostní předání Cenu obce Rohatec ekonomce Jarmile Gurské a veterinární lékařce Haně Vičarové.
Ocenění Rohatce patří veterinářce Haně Vičarové a ekonomce Jarmile Gurské

Volba padla na místní část Soboňky, kde Rohatečtí nechali vyměnit padesát světel. Starosta Adamec upozornil, že nejde o běžné LED zářivky, tyto mají svou řídící jednotku.

„Pomocí vysílačů rozmístěných po obci dokážeme regulovat spotřebu elektrické energie každého jednoho světla zvlášť. To je revoluční řešení, které tady s největší pravděpodobností před dvěma lety nikdo neměl,“ sdělil Adamec. Výsledkem ročního zúčtování pro Soboňky byla osmdesátiprocentní úspora spotřeby.

To spustilo další výměnu povětšinou sodíkových výbojek Malaga za nové LED pouliční osvětlení s řídícím systémem Lora, a to ve třech etapách. Ve finále mají mít v Rohatci s jeho čtyřmi místními částmi vyměněných 635 světelných bodů a dvanáct rozvaděčů.

Přitom letos na podzim mohli v Rohatci ukončit první etapu zejména v části směrem od Hodonína. Pro výměnu 267 svítidel využili tentokrát dotaci, která pokryla tři z celkových čtyř a půl milionových nákladů.

„Ještě jsme investovali peníze ze svého, abychom nechali vyměnit osvětlení v půlce hlavní cesty, kde je největší spotřeba. Dnes můžeme říct, že polovinu obce máme v inteligentních LED svítidlech, u kterých dokážeme řídit spotřebu elektrické energie,“ doplnil starosta.

V dalších dvou letech chtějí Rohatečtí výměnu dokončit. „Po výměně za nová svítidla, které dokážeme naklonit a natočit, spoustě lidem poprvé nesvítí veřejné osvětlení do ložnice, za což nám děkují. V některých případech ale lidem chybí, že jim pouliční osvětlení nesvítí na chodbu nebo na předzahrádku. Musíme tak občas vysvětlovat, že naším úkolem je osvětlovat chodníky a komunikace, a ne vytvářet světelný odpad a svítit na soukromé předzahrádky,“ dodal starosta.