Na Hodonínsku se nejvíce dotkly obcí Louka, Blatnička a Rohatec. Právě v posledním zmiňovaném Rohatci čekali lidé z níže položených ulic obce dlouhé roky na jakákoliv protipovodňová opatření. Po několikaměsíčním zdržení odstartovala stavba třináctého května. „V pátek začala společnost E.on s přeložkou vysokého napětí, která je podmínkou pro to, aby se mohlo začít se samotnou stavbou protipovodňové stěny. Vedení vysokého napětí jí totiž stojí v cestě,“ informoval starosta Rohatce Miroslav Králík.

Odhadovat, kdy by mohlo být hotovo, ale po předchozích zkušenostech nechtěl. „Stát se může cokoliv. Mohou přijít silné deště, místo se může podmáčet, nebo stoupne řeka Morava. Podle harmonogramu by ale mohlo být hotovo koncem srpna. Poté už může začít samotná stavba stěny,“ doplnil Králík. V Rohatci jsou při povodních nejvíce ohroženy spodní ulice Baráky, Slovácká, Cihelny a Přívoz. Vloni museli dokonce hasiči z těchto míst evakuovat několik lidí.

S vodou se potýkala i Louka, kde byl vloni po přívalových deštích zatopený hřbitov. Následky už se podařilo odstranit, přestože se místem prohnalo půl metru vody smíchané s bahnem.

„Část peněz na nápravu jsme dostali od pojišťovny, zbytek jsme doplatili z obecní kasy,“ sdělila starostka Louky Anna Vašicová s tím, že hřbitov začali opravovat zaměstnanci obecního úřadu už na podzim.

„Smuteční síň jsme odvodnili, daly se tam nové omítky, stěny i obložení. Došlo totiž k protržení zdiva i dřevěného obložení uvnitř síně. Na jaro jsme dokončili úpravu soklů,“ uvedla starostka.

Jak dodala, hotová jsou v obci i všechna potřebná protipovodňová opatření, a to v částech Díly nad Maňáky a Záhumenice. Právě tam se při přívalových deštích v roce 2009 sesunuly sva­hy.

„Část jsme udělali hned ten rok. Vloni jsme dodělali třetí díl na Záhumenicích, které byly zasažené. Teď bychom chtěli ještě zažádat o dotaci na dokončení čtvrté části. Při té bychom chtěli trochu vystoupit do vrchu a upravit první část protipovodňových oprav,“ nastínila Vašicová.

V plném proudu jsou i práce na opatřeních proti povodním v části Novosady v Blatničce.

„Měly by zabránit tomu, aby voda stékala z vinohradů do obce, poté bude stékat do potoka,“ uvedla místostarostka obce Jana Vašíčková.

Blatnička ale stále ještě řeší otázku, co bude s potokem Svodnice, jehož korytem se před dvěma lety prohnal tak silný proud vody, že vytrhl i panely, které koryto tvořily. Od nového roku totiž tento potok přešel od Zemědělské vodohospodářské správy pod Lesy České republiky.

„V současnosti řešíme příslušné vodoprávní řízení za účelem povolení stavby. Jakmile rozhodnutí nabude právní moci, budeme dělat vše pro to, abychom práce v letošním roce nejenom zahájili, ale také dokončili. Nemůžeme však vyloučit, že vlivem neočekávaných okolností práce skončí až v roce příštím,“ informoval za Lesy České republiky Zbyněk Boublík.