Generační výměna stráží se ve čtvrtek večer odehrála na ustavujícím zasedání rohateckých zastupitelů. Osm let působení starosty Miroslava Králíka a Lenky Hostýnkové ukončil nástup o dvacet let mladších Jarmila Adamce s Tomášem Letochou. To vše se událo za podpory dlouholetého starosty Vladimíra Elšíka a současného předsedajícího horní komory parlamentu Zdeňka Škromacha.

Souboj Adamec versus Králík odstartoval v nabitém rohateckém kulturním domě seriál tajných hlasování. Čtyřiatřicetiletý lídr Rozvoje obce Rohatec dominoval. Od dvaceti zúčastněných zastupitelů dostal třináct hlasů. „Věřil jsem, že jednotliví zastupitelé přistoupí zodpovědně k předvolebním slibům ve svých programech. A že budou mít nějaký pud sebezáchovy a sebereflexe k tomu, co se slibovalo před čtyřmi lety a jak to dopadlo," řekl krátce po zvolení rohatecký ekonom a nový starosta Jarmil Adamec.

Jeho konkurent, třiapadesátiletý právník Miroslav Králík (Nezávislí), tak po osmi letech ve funkci starosty skončil. „Teď mě čeká předání úřadu, aby byla zachovaná kontinuita. Vezmu si dovolenou a pak půjdu do nového zaměstnání," nastínil své nejbližší kroky Králík. Za největší úspěch ve funkci starosty považuje vybudování protipovodňové hráze v Rohatci.

Před volbou místostarosty si vzal slovo sociálnědemokra­tický senátor Zdeněk Škromach a do druhé nejvyšší funkce, pro některé překvapivě, navrhl lídra Hasičů lidem Tomáše Letochu. „S hasiči dlouhodobě spolupracujeme a myslím si, že kolega Letocha je nadějný politik a vycházející hvězda. Věřím, že nás v pozici místostarosty nezklame," řekl Škromach, který v sedmapadesáti letech kandidoval do zastupitelstva poprvé.

Letocha senátorovi oplatil podobnou mincí a navrhl ho na člena obecní rady. Oba návrhy většina zastupitelů schválila. Škromacha i přes vynucenou neúčast doplní v obecní radě další dlouholetý sociální demokrat Jiří Švanyga. Rozvoj obce bude v radě zastupovat kromě nejmladšího zastupitele Adamce i bývalý starosta a nejzkušenější zastupitel devětašedesátiletý Vladimír Elšík se zdravotní sestrou Vlastou Sedlákovou. Místo v radě obhájil ještě čtyřiašedesátiletý podnikatel Radoslav Němeček (ANO 2011).

Finanční výbor povede šedesátiletý pedagog Jaroslav Andrýsek (ČSSD) a kontrolní Blanka Fajkusová ze SRPŠ.