Prvního května uplynul přesně rok od doby, kdy trojice vodáků vyplula na Moravu a už se nevrátila. „Od té doby se uskutečnily i další pátrací akce, například jednodenní, když se jednalo o pohřešovaného člověka. Ale zásah podobně časově rozsáhlý, do kterého se zapojilo takové množství lidí, si nevybavuji," uvádí hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Na chvíle prvních květnových dnů loňského roku si velmi dobře pamatuje starostka Petrova Eva Mlýnková, odkud pocházel šestatřicetiletý muž s dívkou. „S hledáním lidí tehdy pomáhal petrovský sbor dobrovolných hasičů. V obci jsme informaci o pátrání vyhlásili, aby se případně zapojili také místní lidé. Byla to hrůza," vzpomíná starostka.

Přiznává, že i po několika měsících ji při myšlence na období před rokem stále mrazí. „Ten kluk byl o rok starší než já, jeho maminka pracuje u nás ve školní jídelně," pokračuje Mlýnková, která ani po celou dobu pátrání neztrácela naději. „Už je hledali docela dlouho, všichni ale ještě alespoň trošku doufali v dobrý konec. I když takový závěr už nebyl příliš pravděpodobný. Stále je mi to moc líto," dodává. V obci tehdy kvůli tragédii zrušili i vítání nových občánků.

Pátrání po vodácích trvalo deset dní. Ztěžoval ho vysoký průtok vody, který byl na začátku akce osmdesát kubíků za sekundu. Problémy způsobovala také výška vodní hladiny dosahující dvou a půl metru. Třetí den už průtok přesahoval sto kubíků a hloubka tři metry. Ve srovnání s dneškem to bylo téměř třikrát více.

Loni policie důrazně varovala před vstupem na loď, nyní je řeka připravená k sezóně. Přesto je však potřeba myslet na bezpečnost. „Základ je záchranná vesta. Musí být ale kvalitní, nestačí třeba jen dětské rukávky, které si někteří na plavbu berou. Navíc je nutné o trase, na niž se člověk vydává, vědět co možná nejvíce informací," upozorňuje provozovatel hodonínského přístaviště U jezu František Ondruš.

Důležitý je podle něj i výběr vodního dopravního prostředku. Při převrácení by totiž měl vytvořit takzvanou bublinu, kde se drží vzduch. „Když se loď převrhne, udrží ji tak třicet minut nad hladinou. Není zkrátka dobře, když lidé cestují na plavidle, které má nad hladinou pět centimetrů. Pak takovou vzduchovou kapsu nevytvoří," vysvětluje provozovatel přístaviště.

Zároveň doporučuje raději vystoupit než se plavit po úseku, který člověk nezná a v němž si nevěří. „I když je v meandrech málo vody, jsou divoké a jsou v nich napadané stromy. Člověk by proto na vodu neměl nikdy jezdit sám. Vždycky je třeba mít s sebou někoho na jištění," říká Ondruš, který každoročně před zahájením sezony Moravu projíždí. Zjišťuje, jaké jsou v řece překážky. „V úterý jsme například narazili na strom, který do vody spadl ze slovenské strany. Situaci jsme museli dokonce řešit s tamním Povodím Moravy, jehož pracovníci pak strom z našich člunů rozřezávali," uzavřel Ondruš.

Pátrání 20135. – začíná pátrání po trojici vodáků, kteří na člunu vyrazili ze Strážnice do Rohatce
5. – na vodě je 5 člunů, hasiči i policisté
objevený je člun posádky a dětská vesta
3. 5. – pátrání je přerušeno kvůli bezpečnosti záchranářů, průtok vody kvůli dešťům přesahuje 100 m3/s
o ztracené trojici je informováno Rakousko i Slovensko
9. 5. – do pátrání se zapojují i potápěči, celkem je v akci 25 lidí
nalezeno tělo jednoho muže a dívky
10. 5. – konec pátrání, hasiči našli i třetí tělo

Často vzpomínáme, říká velitel

Petrov, Strážnice – Příští rok to bude už půl století, co se stal Josef Javornický z Petrova hasičem. Dnes je velitelem místní jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Za svou kariéru toho prožil hodně. Na loňské několikadenní pátrání po zmizelých vodácích, kteří se nevrátili z výletu na řece Moravě, už ale nikdy nezapomene. „S klukama z jednotky jsme při pátrání pomáhali první dva dny. Byl to psychicky i fyzicky nejnáročnější zásah, který jsem zažil," připouští dnes zkušený hasič.

Na tragédii, která se stala před rokem, si často vzpomene. „Už jen proto, že bydlíme vedle jedné z rodin. Stále udržují pomník na mostě na Bzenec-Přívoz. Osobně o té události často přemýšlím. Vzpomínali jsme i s klukama z jednotky," řekl.

Respekt k řece Moravě je podle něj stále velký. Lepší vybavení na vodu ale petrovští hasiči nepořizovali. „Mají ho kolegové ze Strážnice," dodal Javornický.

Právě strážnická jednotka byla vloni za zásah při pátrání po ztracených mužích a dívce oceněná, když uspěla v celorepublikové soutěži Dobrovolní hasiči roku.

Výhru chtěli původně dát na získání terénního auta a pořízení takzvaných suchých obleků, které jsou vhodné na zásahy ve vodě i při nízkých teplotách. Také tamní velitel hasičů Michal Vajčner před časem označil loňské pátrání jako jednu z nejnáročněj­ších akcí.

„Zásah u Petrova byl pro nás velmi náročný časově, fyzicky i psychicky. Se člunem jsme řeku prohledávali tři dny. Vše bylo o to těžší, že šlo o tragickou událost," uvedl tehdy Vajčner.

VÍCE ČTĚTE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ HODONÍNSKÉHO DENÍKU ROVNOST