Opoziční zastupitelé z KSČM a Sdružení nestraníků poukazují na slib zákazu hazardu a změny v městských organizacích. „Pokud se někdo této v uvozovkách vládě znelíbí, je bez milosti odvolaný. Nikdo se neohlíží na jeho dosavadní práci a přínos pro organizaci a město. Nikdo se neptá, zda je jeho kritika opodstatněná a pravdivá," uvedl zastupitel Antonín Rajda (KSČM).

Souhlasí s ním i jeho stranický kolega, zastupitel a poslanec Ivo Pojezný. „Vůbec žádný úspěch současné koalice nevidím, pokud neberu v úvahu řízenou likvidaci nepohodlných zaměstnanců některých příspěvkových organizací zřizovaných městem," vyjádřil se poslanec. Zároveň poukázal na to, že stále nezačala výstavba krytého bazénu, která přitom byla podle něj již přislíbená.

Na rozhodnutí koalice v záležitostech týkajících se hazardu upozorňují ve společném prohlášení Barbora Lungová a Petr Valihrach (Sdružení nestraníků). „Tři koaliční strany již několikrát nedodržely své předvolební sliby, když nyní aktivně vystupují pro zachování hazardu při velmi omezené regulaci. Každá další vyhláška, která byla koalicí schválená, je o něco měkčí. Loni šla ze stolu vyhláška, podle které měl od prvního ledna 2015 platit zákaz hazardu v Kyjově," stojí v prohlášení.

rozdělení stran na radniciKoalice (22 hlasů v zastupitelstvu)
Sedmadvacítka nezávislých – 12 mandátů; starosta František Lukl, místostarosta Antonín Kuchař, radní Marie Gustyová, Petr Hudeček, Jana Truschingerová
KDU-ČSL – 3 mandáty; radní Pavel Berka
ČSSD – 3 mandáty; radní Danuše Křiváková
ANO 2011 – 2 mandáty; radní Marin Kyjovský
ODS – 2 mandáty; radní Kamil Filípek

Opozice (5 hlasů v zastupitelstvu)
KSČM – 3 mandáty; Ivo Pojezný, Antonín Rajda, Jiří Klajn
Sdružení nestraníků – 2 mandáty; Barbora Lungová, Petr Valihrach

Nováčkem na politické scéně Kyjova je hnutí ANO 2011. To se stalo i součástí široké koalice. „Úspěch vidím v tom, že nemusíme řešit spory uvnitř, jak je tomu v jiných městech. Především se můžeme plně koncentrovat na řešení zájmů občanů města," sdělil radní za hnutí Martin Kyjovský.

Avšak poukázal na rozdílnost názorů právě v otázce řešení her a loterií. „KDU-ČSL je pro absolutní zákaz výherních automatů na území města, ale my jsme pro jejich regulaci a využití získaných peněz na projekty zabezpečující mimoškolní činnosti dětí a mládeže," přiblížil Kyjovský.

I starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) vyzdvihl snášenlivost koaličních stran. „Jako úspěch vidím věcnost, sdílnost a korektní vztahy v koalici. Pracujeme jako jeden tým. Ne vždy máme na věci stejný názor, přesto vždy dospějeme ke schůdnému kompromisu, který je ve prospěch města a občanů. Hmatatelným úspěchem je schválený návrh rozpočtu na rok 2016, postavená cesta do šroubáren, pestrý grantový systém, úspěšný program prevence kriminality a snižování dluhové zátěže města," řekl starosta.