Hasič Robert Mista z Čejče se rozhodl vychovat budoucí hasičskou generaci. Neodradilo ho ani to, že v obci chybí dobrovolnický sbor, ani chybějící zázemí. Loni založil hasičský kroužek pro mládež. „Několik dětí, včetně těch mých, za mnou s tímto nápadem přišlo. Tak jsem vzal věci do vlastních rukou," svěřil se Mista.

Hasičskému sportu se tak nyní věnuje asi patnáct dětí od osmi do čtrnácti let z Čejče i Terezína. Kvůli chybějícímu zázemí jezdí trénovat do Hovoran. „Máme tady starou zbrojnici, která je nevyhovující, nemá žádné sociální zázemí. O nových prostorách už jednáme s obcí. Chceme postavit něco menšího, kde bychom měli i zasedací místnost a klubovnu," řekl čejčský vedoucí.

V dětech, které kroužek navštěvují, vidí budoucnost. Rád by s nimi totiž obnovil v Čejči sbor dobrovolných hasičů. „Jsem si jistý, že toto je nejrozumnější cesta, jak vychovat mladé hasiče. Navíc děti mají nějaký zájem a nesedí jen celý den u počítače," dodal.

Úspěšnou prací s mládeží se mohou chlubit dobrovolní hasiči z Hovoran, kteří nadšence z Čejče vzali pod svá křídla. Nyní pod ně spadá asi čtyřicet dětí. A zájem podle starosty hasičů Jaroslava Zahrádky poslední dobou roste. „Děti se těší na cvičení a na závody, mají radost. Kromě toho tráví čas na čerstvém vzduchu a vyzkouší si řadu pestrých činností. Třeba vázání uzlů, čtení značek v přírodě, přespolní běh či střelbu ze vzduchovky. Hasičský sport je opravdu pestrý," sdělil Zahrádka.

Mladé sbory na Hodonínsku se nyní připravují na největší letošní soutěž – Okresní přebor Plamen. Hasičské klání se uskuteční v sobotu ve Vacenovicích a děti prověří v řadě činností. Nejlepší potom postoupí do krajského kola.

Pravidelně se účastní také děti z Petrova. Tamní hasičské družstvo čítá asi dvaadvacet dětí od čtyř do sedmnácti let. A další přibývají. „Jenom za letošek nám přibylo osm nových členů," potvrdila vedoucí mladých hasičů v Petrově Jana Trojancová.

Hasičský sport podle ní u dětí nepiluje jen fyzickou zdatnost, ale rozvíjí je po všech stránkách. „Učí se základní věci do života a také spolupráci napříč věkovými kategoriemi. Hasičský sport dobře propojuje fyzickou zdatnost s technickou zručností a připravuje mladé na povolání hasiče," vyjádřila se Trojancová.

V loňském roce založili hasičský spolek pro mládež i v Hodoníně. Nyní ho navštěvuje patnáct dětí od čtyř do dvanácti let. „Nejdříve jich bylo asi třicet, ale když zjistily, že je to dřina, tak jich ubylo," zasmál se starosta dobrovolných hasičů v Hodoníně Tibor Strýček. Na svoji první soutěžní účast si však hodonínští musí ještě počkat. „Fungujeme teprve od listopadu, takže děti se stále učí. Připravujeme se poctivě a v létě už bychom někam rádi vyrazili," řekl Strýček.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ