Byla vysoká dvacet metrů a měla více než stovku schodů. Dřevěnou rozhlednu Drahy u Javorníku na Hodonínsku postavili na podzim roku 2009. Vznikla díky evropské dotaci ve výšce 360 metrů nad mořem.

Její existence skončila před třemi lety. Šla k zemi. Důvod? Její špatný, havarijní stav. „Po demolici jsme si mohli jen potvrdit, jak rozsáhlá byla degradace dřeva na rozhledně. Jsem šťastný, že to nedopadlo hůř a nikdo z ní nespadl,“ popsal několik dnů po strhnutí rozhledny javornický starosta Dalibor Procházka.

Nový komplex atrakcí Tutti Frutti si užívají malí návštěvníci v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.
Aqualand Moravia v Pasohlávkách navštíví 800 tisíc lidí ročně, chystá novinky

Stavba rozhledny byla součástí přeshraničního projektu Pozrime sa cez hranice z výšky na výstavbu trojice rozhleden, jedné na moravské straně a dvou na Slovensku. Konkrétně v myjavské části Turá Lúka a v Brestovci. Celkové náklady byly 196 tisíc eur, z toho 166 tisíc šlo z evropských peněz.

Po svém otevření se vyhlídka u Javorníku stala častým terčem kritiky díky svému umístění v údolí a značně omezenému výhledu na okolní vyšší kopce a návrší.

Bělokarpatská obec s téměř sedmi sty obyvateli se sice snažila rozhlednu zachránit, ale odhady na její opravy postupně narůstaly ve statisícových částkách. „Nejdříve to bylo tři sta tisíc korun, pak už půl milionu. Po posledním zhodnocení, jsme se rozhodli, že rozhlednu strhneme,“ vysvětloval před časem Procházka.

Dřevěná rozhledna u Javorníku na Horňácku.Stržená dřevěná rozhledna u Javorníku na Horňácku.Zdroj: Dalibor Procházka

Novou vyhlídku na stejném místě neplánují. „Zatím jsem ani nenašel žádný vhodný projekt, co by se tam dalo udělat. Se vším je to tam velice špatné. Dnes sice bývá oblíbené a ideální vytvořit tam nějaké místo pro nabíjení elektrokol, ale bohužel tam by to nebylo fajn,“ řekl starosta Procházka.

Prioritou je pro něj zaměřit se hlavně na věci uvnitř obce, které budou sloužit obyvatelům.

Na místě bývalé rozhledny, která vznikla díky evropské dotaci na přeshraniční spolupráci, tak zůstává zpevněná plocha ze zámkové dlažby.

Rozhledna Drahy u Javorníku

  • co: stavba rozhledny Drahy u Javorníka a stavba dalších dvou rozhleden na Slovensku v myjavské části Turá Lúka a v Brestovci
  • kdy: v roce 2009
  • za kolik peněz: 196 tisíc eur, z toho 166 tisíc byly evropské peníze (za všechny rozhledny)