Hodonínská radnice zažila rošádu. Od pondělí má město nové místostarosty a radu. Z koalice totiž odstoupili tři z pěti dosavadních partnerů a zcela z ní vypadly KDU–ČSL a TOP 09. Z Nezávislých zůstal jen Ivo Knápek, od nějž se však zbytek stranických kolegů distancoval. Nově jsou v koalici komunisté.

„Koalice nevydržela, protože stranické kluby, které iniciovaly změnu, nebyly spokojené s rychlostí práce na radnici. Skutečně se přistupuje pomalu k řešení některých otázek, jako je stanovení rozpočtu města,“ zdůvodnil pád koalice starosta Jiří Mráka. Právě on a čtyři jeho straničtí kolegové z ČSSD společně s Vítězslavem Krabičkou a Jaromírem Hýbnerem ze Změny a Ivo Knápkem z Nezávislých podepsali stanovisko o odstoupení z koalice. Mráka ve vedení města zůstal, ale do křesel místostarostů si zastupitelé nově zvolili Romana Sedlačíka (ČSSD) a Jaromíra Hýbnera (Změna). Podle Ladislava Ambrozka (KDU–ČSL), který krachem koalice skončil ve funkci místostarosty, se zprávy o možném odstoupení některých politiků z koalice proslýchaly už minulý týden. „Lidé podepsaní pod prohlášením, a to obzvlášť členové sociální demokracie, tuto informaci popřeli. O to víc mě mrzí, že dnes se pod text podepsali,“ řekl zklamaně Ambrozek. Ten si nemyslí, že by nastal nějaký zásadní rozpor v názorech uvnitř koalice.

„Hlavní priority, mezi které patří investice a prohlášení rady města, jsme měli projednávat v březnu. Až na drobné neshody mezi členy koalice proto nevidím důvod k jejímu rozpadu,“ nechápal rozhodnuté některých členů koalice.

Šest nových lidí je od včerejška také v devítičlenné městské radě, v níž jsou nově tři členové KSČM. Podle Vítězslava Krabičky ze Změny a nového radního bylo důvodů k projevení nedůvěry původní koalici hned několik. „Necítil jsem žádnou změnu k lepšímu pro Hodoňany. Nové vedení hodonínské radnice pokračovalo tam, kde skončilo minulé vedení,“ zdůvodnil odchod z koalice Krabička. Jak dodal, koalice například slíbila lidem, že bude řešit situaci týkající se zoologické zahrady. „Měli jsme jednat o výběrovém řízení na ředitele zoo, zda bylo v pořádku. Bohužel, ani toto se neřešilo,“ vytkl původnímu vedení radnice Krabička.

Překvapený byl z náhlé změny na radnici Zdeněk Grombiřík z TOP 09, která vypadla z koalice a nemá už ani radního. „Myslím, že toto si Hodonín nezaslouží,“ řekl a víc nechtěl situaci komentovat.

Podle nového místostarosty a zároveň už i šéfa městské policie Romana Sedlačíka se nespokojenost s plněním programu začala projevovat po třetím zasedání městské rady. „Myslím, že s novými koaličními partnery se dá hovořit,“ řekl hned po zvolení.

Jeho kolega a nový místostarosta Jaromír Hýbner se podle svých slov rozhodl vystoupit z koalice už asi před čtrnácti dny. Jak řekl, jako první chce zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, na kterých se dají ušetřit peníze. „Toto posílí městský rozpočet a umožní realizovat další prospěšné věci směrem k lidem,“ uvedl.