Podle tohoto rozpočtu mohou obyvatelé okresního města očekávat investice přesahující čtyři sta milionů korun. Deník vybral některé z nich. Pro rozpočet hlasovalo dvacet zastupitelů, dalších devět se většinou zdrželo, případně nehlasovalo.

Oprava a modernizace sportovní haly

Předloni ji poškodilo tornádo. Hlavní ozdravná injekce má přijít na řadu v příštím roce, rozpočet na ní pamatuje více než šedesáti miliony korun a očekává výraznou dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

Hodonínská sportovní hala má v příštím roce projít modernizací.Hodonínská sportovní hala má v příštím roce projít modernizací.Zdroj: Deník/Petr Turek

„Harmonogram prací je nastavený tak, že by se mělo začít podle počasí v březnu či dubnu s venkovními prostory. Pak by se mělo pracovat uvnitř haly, kde je v plánu nové osvětlení, ozvučení a klimatizace. To by se mělo dělat poté, co se odehrají soutěže, tedy zhruba od půlky června,“ sdělil Otakar Čajka, ředitel společnosti TEZA, která se v Hodoníně stará o městská sportoviště.

Modernizací by tak měl projít hlavní sál i vedlejší, pro aerobik. Jak ředitel dále zmínil, navíc ještě stolní tenisté požádali o dotační podporu pro samotnou hernu, a to u Národní sportovní agentury.

Zbořeniště po bývalé lidové škole umění v Hodoníně.
VIDEO: Prodej lidušky v Hodoníně řeší policie, případ jí předali žalobci

Útulek pro psy

Areál tornádem poničeného útulku pro psy čeká už více než dva roky na kompletní obnovu. Zatím slouží z velké části jako parkoviště. V rozpočtu na příští rok ale Hodonínští počítají pro útulek s více než dvaačtyřiceti miliony korun.

O stavební zakázku tady soutěžilo hned pět zájemců. Radní na posledním jednání rozhodli o tom, že nový útulek postaví firma s nejnižší nabídnutou cenou za šestatřicet milionů korun. „Reálně předpokládáme zahájení výstavby začátkem roku 2024," informovala v úterý Deník mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Skautské městečko

Také toto místo v Bažantnici rozvrátilo tornádo v červnu 2021. Na rekonstrukci areálu má jít z rozpočtu na příští roku třicet milionů korun. Nyní radnice řeší, kdo zajistí vegetační úpravy.

„Běží lhůta pro podání nabídek do výběrového řízení. U stavební části pokračuje projektová příprava," sdělila mluvčí Kotásková s tím, že předpokládané zahájení stavby je ve druhé polovině příštího roku.

Modernizace na zimním stadionu

Čtyřicet milionů korun je připravených na vylepšení ledu zimního stadionu. „U ledové plochy se udává životnost dvacet let. A naše stávající je tady od roku 2001, sice prochází všemi možnými revizemi a servisem, přesto dodavatel technologie chlazení doporučuje po dvaceti letech obnovu,“ vysvětlil ředitel společnosti TEZA.

Mimo jiné v současnosti bude hodonínský led dějištěm hokejového turnaje olympijských nadějí visegrádských národů. Od středy se tady představí mladé hokejistky Slovenska, Polska, Maďarska a domácí České republiky.

Obnovená tělocvična v budově obchodní akademie v Hodoníně.
Novinky z obchodní akademie a gymnázia: zářivá tělocvična a prosklený výtah

Klimatizace obřadní síně

V konkurenci desetimilionových částek i tu pětimilionovou investici na klimatizaci obřadní síně na hřbitově velmi pravděpodobně přivítají ve smutku rozjímající pozůstalí. Navíc jde o dlouhodobý požadavek.

Nový dům na sídlišti Jihovýchod

Zastupitelé schválili pět milionů na zpracování projektové dokumentace pro bytový dům v Horní Plesové na sídlišti Jihovýchod. Přesto si někteří někteří zastupitelé přáli víc.

Prostranství v ulici Horní Plesová využitelné pro možnou městskou výstavbu bytů.Prostranství v ulici Horní Plesová využitelné pro možnou městskou výstavbu bytů.Zdroj: Deník/Petr Turek

Například opoziční zastupitel Jan Navrátil řekl, že už opakovaně upozorňují na chybějící peníze na účelové financování bydlení. Na to navázal místostarosta Ondřej Fialík s tím, že v současnosti projektanti dokončují prověřovací studii, která by měla být do Vánoc hotová a více má osvětlit dvě lokality.

„Ty bychom chtěli řešit na bydlení, kde na jedné z lokalit by měla být právě zmiňovaná projektová dokumentace, na začátek na nějaký bytový dům,“ sdělil místostarosta s tím, že u druhé lokality je zatím zájemce o družstevní bydlení.

Přerozdělení peněz na sport dospělých

Zastupitelé schválili i půlmilionové navýšení na podporu sportů dospělých na sedm milionů korun. Protinávrh opoziční zastupitelky Andrey Řičicové nebyl v úterý v podvečer úspěšný.

„Situace není lehká a je potřeba šetřit všude tam, kde se dá. Bude potřeba vážit a mít priority. V rozpočtu je například sedm milionů korun na dotaci do sportu dospělých. Vzhledem k tomu, jaká je situace, obávám se, že budou i potřebnější, zejména v oblasti sociální,“ nastínila možný přesun peněz ze sportu do sociální sféry. Její návrh ale ostatní výrazně přehlasovali.