Největší počet hlasů v první ročníku participativního rozpočtu, který v okresním městě dostal název Vylepšeme Hodonín společně, získalo workoutové hřiště s altánem v Polní ulici. „Vysoký počet hlasů mě potěšil. Myslím si, že odráží to, že vychází z potřeb lidí, kteří tam bydlí a těch, co žijí v blízkém domě s pečovatelskou službou. Od zveřejnění výsledků se ptají a těší se na to, kdy novinku budou moci využívat. Nový altán by chtěli samozřejmě už v létě,“ přiblížila autorka návrhu Lenka Švagerková.

Na další tři místa vyneslo hlasování hřiště pro psy, které má vzniknout na sídlišti Jihovýchod, záhony lučního kvítí u budovy úřadu práce a kapesní park u kruhového objezdu ulic Dukelských hrdinů a Měšťanská. „Projekty jsme po hlasování finančně analyzovali a první čtyři tak, jak veřejnost vyhodnotila ze svého pohledu jejich důležitost, jsou nyní předloženy ke schválením radním města,“ uvedl včera mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček. Dodal, že radní o projektech budou jednat příští týden. Po následném sválení projektů, se pak může začít s pracemi na nich.

Jednotlivé projekty musely splňovat limit v odhadovaných nákladech do půl milionu korun. Město je má zaplatit v plné výši.

O návrzích, které mají nyní radní na stole, rozhodla tisícovka lidí. Ta rozdělila deseti návrhům více než tři tisíce hlasů. „Jednalo se o první ročník akce, takže zájem veřejnosti nás určitě potěšil,“ vyjádřil se místostarosta Ladislav Ambrozek.

Mluvčí Horníček doplnil, že původní záměr byl v Hodoníně takový, že radnice bude organizovat tuto formu spolurozhodování obyvatel o části městského rozpočtu jednou za dva roky. „A bude je střídat s jinou podobnou formou, kterou je veřejné fórum. O tom se ale ještě bude jednat,“ sdělil mluvčí hodonínské radnice.

Letos poprvé chtějí stejnou možnost nabídnout lidem také v Kyjově. „Snažíme se zapojovat veřejnost dlouhodobě do rozhodování o budoucím rozvoji města. Dobrými podněty se dlouhodobě rádi inspirujeme a logickým výsledkem je vyčlenit určitou částku na participativní část rozpočtu,“ konstatoval mluvčí kyjovské radnice Filip Zdražil.

Kyjovští budou mít na uskutečnění svých nápadů milion korun. „V nejbližších dnech budeme upřesňovat pravidla pro tuto novinku,“ dodal Zdražil.

Počty hlasů
1. Workoutové hřiště s altánem v Polní ulici – 562
2. Hřiště pro psy na Jižňáku s bezpečným výběhem – 488
3. Záhony lučního kvítí u úřadu práce – 352
4. Kapesní park – 298