Dvouapůlhodinové jednání zastupitelstva jen znovu odhalilo zatím nepřekonatelné příkopy mezi koalicí a opozicí. Ty se prohloubily v souvislosti s referendem o možnosti prodat, či neprodat městský zámek.

Současná podoba zámku ve Bzenci.
Chceme, aby zámek zůstal v rukou Bzence, hlasovali lidé v referendu

Odstupující členové městské rady ve Bzenci:

* Starosta: Pavel Čejka (za KDU-ČSL)
* Místostarosta: Ivan Černý (Nestraníci)

* radní: Jan Bezchleb (Nestraníci)

* Dušan Hapla (za Starosty a osobn. pro Moravu - SOM)

* Josef Bártek (za KSČM)

V návaznosti na rozhodnutí Bzenčanů, aby zámek zůstal v majetku města, a výzvy opozice ve středu odstoupili ze svých funkcí všichni radní. „Nechci být u něčeho, s čím bytostně nesouhlasím již od roku 2002, když se zámek kupoval. Opoziční zastupitelé dostávají příležitost, aby jejich slibované záměry naplnili,“ řekl dlouholetý starosta Pavel Čejka.

Zároveň ve svém abdikačním proslovu připomněl své osmadvacetileté působení v komunální politice i s nastíněním projektů, které se od mimořádných voleb v roce 1995 podařilo ve městě udělat. Také uvedl, že je druhým nejdéle sloužícím komunálním politikem ve Bzenci od roku 1848. „Nerad odcházím devět měsíců před volbami, ale chci si ještě relativně ve zdraví užít podzimu života. Nemáme se za co stydět, odcházíme se vztyčenou hlavou,“ prohlásil dvaasedmdesátiletý Čejka.

Poté, co kolegovi poděkoval za práci pro město, se vzdal funkce i místostarosta Ivan Černý. „Bylo referendum, byly dva názorové proudy. My jsme lidem trpělivě vysvětlovali svůj úhel pohledu na věc. Musím férově přiznat, že náš názor prohrál. Je to demokratické, je to férové a je potřeba z toho vyvodit odpovědnost,“ řekl odstupující místostarosta. Ten už na předchozím zastupitelstvu slíbil, že opozici v návrhu na nové obsazení vyjdou členové koalice vstříc.

Jenže opozice, která stála zatím, aby zámek zůstal městský, přišla s tím, že sice obsadí v pětičlenné radě většinu, ale jen tři posty. Dva přenechá koalici. Zastupitel Miroslav Goliáš v tomto podmíněném návrhu označil za nominanta opozice na post starosty architekta Erika Ebringera a spolu s Petrem Orlickým by se stali dalšími dvěma radními. „Dvě místa v radě bychom nechali, ať si zvolíte zástupce vy, vaše strana, ta větší, silnější,“ uvedl Goliáš.

Toho později také doplnil zastupitel Milan Juras mladší s tím, že by nové rozložení rady odpovídalo také výsledkům referenda. „Přišli jsme s velmi smířlivým a férovým návrhem, i ve vztahu k tomu, že máte většinu, odsouhlasený rozpočet,“ řekl Ebringer k situaci, kdy se koaliční zastupitelé nevzdávají svých mandátů v zastupitelstvu a místo nich nepřijdou náhradníci. Koaliční zastupitelé se ale hájili tím, že jim mandát dali občané ve volbách.

Podmínku spoluúčasti v městské radě tak koaliční zastupitelé jeden po druhém odmítli. Bzenečtí se nedokázali následně shodnout ani na tom, aby zvolili člena zastupitelstva, který by byl pověřený pravomocemi starosty, byť alespoň do příštího jednání. Shodli se jen na tom, že se příští zasedání zastupitelů uskuteční 9. února, a také na tom, že ze svého středu vybrali dva zastupitele s pověřením pro obřady. Novomanžele tak mohou oddávat zastupitelé Pavel Čejka a Jiří Adamec.