První z nich má sledovat dění před zimním stadionem a v blízkém parku. „Nevadí mi, že tady bude kamera. Zaměřit by se měla hlavně opilce, jim podobné a krádeže. Naopak po hokejových zápasech tady už není co řešit, fanoušci se zklidnili,“ řekl před zimním stadionem procházejí Libor Uhlíř.

Nové kamery

Hodonín
od podzimu: zimní stadion a obchodní centrum Marina (náklady: 700 tisíc korun)
plánované pokrytí: u vlakového nádraží a u obchodního centra Rozmarýnek

Kyjov
v nejbližších týdnech: autobusové nádraží

Druhá kamera s vysokým rozlišením má monitorovat dění v Bažantnici v okolí obchodního domu Marina. Tam strážníci řešívají problémy s opilými výtržníky u restaurací nebo se špatně parkujícími řidiči. „Musíme administrativně všechno dořešit. Spuštění kamer se dá předpokládat v září či říjnu,“ přiblížil ředitel městské policie Jindřich Vašíček s tím, že rezort vnitra přiklepl na prevenci kriminality Hodonínu téměř milionovou dotaci.

Díky ní se rozšíří systém, který má v provozu sedmnáct zařízení. Poslední novinkou je trojice kamer u střední průmyslové školy. „Obsluha kamerového systému spatřila v ulici Pravoslava Veselého viditelně opilého muže, který nasedl do auta a odjel,“ připomněl využití poslední novinky šéf strážníků. Ti následně do rukou policie předali opilého řidiče vozu, který projížděl městem s proraženou pneumatikou. Dvě nové kamery plánují Hodonínští pro pokrytí přístřešku u vlakového nádraží, kde si kolemjdoucí ztěžují na opilce znečisťující lavičky. Druhou pak pro náměstíčko u obchodního domu Rozmarýnek. Zde strážníci chtějí mít pod dohledem agresivní opilce a drogově závislé dělající nepořádek.

U obou míst zatím čekají na výsledky soutěže Slepá místa, v níž pro vybranou problémovou lokalitu mohou obce vyhrát kamerový dohled. „Kromě toho, že města a obce průběžně rozšiřují své kamerové systémy a instalují modernější kamery s vyšším rozlišením, je trendem nasazování inteligentních funkcí. Například kamery s videodetekcí, která upozorní na incidenty automaticky,“ uvedl člen odborné poroty Dalibor Smažinka. Organizátoři udělili průzkum mezi zúčastněnými pětapadesáti obcemi a zhruba třicet procent z nich muselo kvůli pandemii škrtat ve svým rozpočtech na bezpečnost.

Kyjovu skončil třetí, což mu pomůže s pokrytím části autobusového nádraží. „Dostaneme kameru, která umožní zaznamenat pohyb v místech, kde je to nežádoucí a reproduktorem budeme moci dotyčného vyzvat, aby prostor opustil,“ popsal cenu mluvčí radnice Filip Zdražil.