Předchozí díly seriálu Zaniklé vesnice najdete ZDE

Název Roztrhánky či Roztrhansko bylo na Slovácku možné najít na více místech. V seriálu o zaniklých vesnicích už byl jednou v souvislosti se stejnojmennou vsí vzpomenutý Rupersdorf. Šlo o český překlad německého názvu. Na Hodonínsku byly ale ještě jedny Roztrhánky, u Ratíškovic. Dodnes je připomíná stejnojmenné rozcestí či budova bývalého hospodářského dvora.

„Roztrhánky ležely mezi Rohatcem a Ratíškovicemi, kde se dosud zachoval dvůr Roztrhansko a polní trať Roztrhánky. Roku 1529 byly pustou vsí,“ píše Vladimír Nekuda ve svém dnes již klasickém díle Zaniklé osady na Moravě v dobách feudalismu. Jeho zmínka je také v podstatě to jediné, co lze o této vesnici v běžně dostupné literatuře najít.
Pokud by se laik pokusil v archivech dohledat více, měl by se mít na pozoru. Bez hlubších znalostí historie by velmi lehce mohlo dojít k záměně Roztrhánek u Ratíškovic za zmíněný Rupersdorf u Dolních Bojanovic. I ten se jeden čas v dokumentech označoval jako Roztrhánky či Roztrhansko.

Zpustla po válkách

Drobnou zmínku lze najít v knize Ratíškovice. Z ní ale lze vyvodit pouze důvod zániku osady. Vesnice je tam jmenovaná mezi těmi, které měly zaniknout po ničivých česko – uherských válkách.

Dnes jsou ale přesto Roztrhánky velmi frekventovaným místem, ale ne z důvodu historického významu, nýbrzž především na podzim.

„Lesy Doubravy listnaté i borové jsou rájem houbařů. Nejvíce se jich nachází v části zvané Roztrhánky. Mykology zde bylo v roce dva tisíce evidováno více než dvě stě padesát druhů hub, z nichž některé jsou velmi vzácné a jinde u nás se nevyskytují,“ píše se na webu Rohatce v popisu přírody v okolí.

Text vyjmenovává mnoho hub, které lze v místech najít. Některé ale rostou jen v Roztrhánkách. „Jsou to ty nejvzácnější. Některé jsou uváděné i v Červené knize. Mezi ně patří nově popsaný hřib meruňkový, forma žlutavá (vyskytující se jen na dvou místech na světě), Battarovka Stevenova (po čtyřiceti letech nově objevená), ryzec lysákový, květnatec Archerův (zavlečen do Evropy po první světové válce z Tasmanie) a jarní smržovitá houba ucháč svazčitý. Za klenot mykologové považují různé druhy hvězdovek,“ píše se v textu.

Vzhledem k blízkosti míst označovaných jako Roztrhánky v katastrech Ratíškovic a Rohatce se lze domnívat, že šlo v dávných dobách o pozemky patřící pod jmenovanou zaniklou ves. Stejné jméno má také v těch místech pramenící potok, který protéká okrajem Rohatce a vlévá se do Moravy.

Vážení čtenáři, seriál Zaniklé vesnice najdete také v tištěné podobě každé úterý v Hodonínském deníku Rovnost.