1. SLOVÁCKO-ZÁHORÁCKÝ FAŠANK FAŠANG

Kde: Žeraviny

Kdy: sobota, od 12.00

Jedinečnou událost mohou sledovat v sobotu odpoledne návštěvníci Žeravin. Začíná tam totiž premiérový a navíc mezinárodní Slovácko-Záhorácký fašank. „Hodláme tím dát impuls i k ožívání dalších lidových tradic, které zde určitě kdysi dávno panovaly. Na pomoc jsme si k tomu pozvali folkloristy ze Strážnicka, Kyjovska, Horňácka a hosty ze Slovenska, kterým dáváme ve scénáři možnost ukázky ve smuteční řeči pochovávání basy, konkrétně faráři ze Záhoří," informoval iniciátor unikátního fašanku a velický organizátor Antonín Vrba.

Slavnost se uskuteční v obci, v níž žijí necelé dvě stovky obyvatel. „I když je naše vesnička rozlohou malinká a kapacita našeho kulturního domu omezená, přesto jsme se vrhli do této velké akce. Řídíme se při ní slovy, že dobrých a veselých lidí se všude hodně vejde," řekla žeravinská starostka Lubomíra Vařechová.

Fašank odstartuje v poledne scházením účastníků při štamprli slivovice, svařeném víně a zabijačkových specialitách. Maškary a krojovaní zahájí průvod o hodinu později. Muzicírování a zpívání jsou na programu v kulturním domě od patnácti hodin. Pochovávání basy startuje o půl šesté. Za moderování Dáši Kociňákové a Tondy Vrby vystoupí šest souborů ze Slovácka a dva ze Záhoří.

LÁZEŇSKÝ FAŠANK

Kde: Hodonín, lázně

Kdy: sobota, od 14.00

O týden dřív připravili fašank také v hodonínských lázních. „Není jen pro lázeňské hosty a pacienty nemocnice, ale samozřejmě také pro Hodoňáky, kteří mohou zapojit fantazii při vytváření kostýmů. Všichni, kdo se chtějí bavit, jsou vítání ve dvě odpoledne u lázeňského domu Eva," zve manažerka lázní Iva Kljunić Briešťanská.

Maškarní obchůzku povede do nemocnice a pak zpátky do kongresového sálu lázní, kde se bude pochovávat basa. „Zahraje cimbálová muzika z Milotic a pobaví divadelní spolek Svatopluk z Hodonína. Fašank pořádáme proto, abychom naše hosty jak uspokojili, tak překvapili, jiné lázně totiž masopustní zábavu nedělají. Chceme jim navíc přiblížit naše tradice," upozornila manažerka.

Všichni příchozí se mohou těšit na zabijačkové speciality, koblížky, boží milosti či svařené víno. Vstup je zdarma.

SLOBODNÁ EURÓPA a GLEJT

Kde: Hodonín, hudební klub Nautilus

Kdy: sobota, od 20.30

Kultovní bratislavská kapela Slobodná Európa se zpěvákem Miloslavem Whisky Láberem vystoupí v sobotu večer v hodonínském Nautilu. Jako první ovládne tamní pódium dubňanská hc-punková kapela Glejt. „Zahrajeme mix ze všech našich tří alb, navíc jednu novinku," pozval bubeník Radek Večeřa.

Glejti už ve své kariéře vystupovali s punkovými legendami, jako jsou Zóna A, E!E a především skotskými The Exploited. „Tentokrát si rádi poslechneme Slobodnou Európu," podotkl bubeník.

Slovenská skupina, která loni oslavila čtvrtstoletí existence, zamíří do Hodonína po čtvrtečním koncertě v Praze a pátečním v Prostějově. Mezi její nejznámější skladby patří Podvod, Realita, Pes, Nikdy to tak nebude či Som ten. Punk-rokenrolová sestava má za sebou čtyři alba, třináct videoklipů a kolem devíti set koncertů.

KOŠT MÍSTNÍCH PÁLENEK

Kde: Kostelec, obecní sklípek

Kdy: sobota, od 15.00

Nultý ročník koštu místních pálenek pořádají v sobotu ve spolupráci s obcí kostelečtí hasiči. V obecním sklípku bude k ochutnání přes sto sedmdesát vzorků. „Košt vína u nás pořádají fotbalisti a zahrádkáři, tak my jsme se rozhodli pro pálenky, které chutnají nám. Košt je výjimečný tím, že vzorky jsou jen od místních," upozornil starosta kosteleckých dobrovolných hasičů Josef Hudec.

Už teď se mohou zájemcům sbíhat sliny na šampiona, trnku od Josefa Dolana, či na nejstarší vzorek od Pavla Kvaltýna, a to z roku 1979.