Online povodňové zpravodajství ze středy 2. června sledujte ZDE

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek vyhlásil stav nebezpečí pro některé oblasti na území kraje. Mezi nimi je i Hodonínsko. „Stav nebezpečí platí od středeční šestnácté hodiny do půlnoci jedenáctého června,“ upřesnil mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jaroslav Klement. Hejtman přijel odpoledne do Hodonína a s povodňovou komisí objížděl zatopená místa, aby zjistil, kde je situace nejhorší, protože vodohospodáři stále varují před vylitím řek z koryt.

Nebezpečí podle nich stále hrozí na Moravě u Strážnice, ale i na Veličce, na kterých je vyhlášený třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Řeky, jejich přítoky a potoky se rozvodnily kvůli vydatným srážkám, v regionu zaplavují zejména sklepy a některé silnice.

Podle mluvčí Povodí Moravy Evy Grodové díky extrémním srážkám, které zasáhly v noci z úterý na středu povodí Moravy a Dyje, naměřili největší srážkové úhrny v povodí Beskyd a Bilých Karpat. Do vodní nádrže v Koryčanech napršelo čtyřicet milimetrů za čtyřiadvacet hodin. „I když tyto vydatné srážky zasáhly zalesněné a zatravněné území, přesto došlo s ohledem na nasycenost území vodou k okamžitému povrchovému odtoku a prudkému nárůstu hladin na vodních tocích,“ uvedla Grodová.

Rozvodněná Velička trápila obce

Déšť zřejmě zvedl i přítoky řeky Veličky, které se rozvodnily a potrápily obce, kterými řeka protéká. Podle starosty Velké nad Veličkou Jiřího Pšurného se ale situace dopoledne postupně uklidňovala. „Myslím si, že to nejhorší máme za sebou, Velička vydržela v korytě, dělaly nám problémy jenom její přítoky,“ uvedl starosta před středeční jedenáctou hodinou dopoledne.

Voda v okrese Hodonín zatím nejvíce potrápila Veselsko. Tam hasiči před půl jedenáctou uzavřeli silnici z Veselí do Blatnice pod Svatým Antonínkem. „V Blatnici jsou hasiči a zpátky do Veselí nikoho nepouští, protože na silnici je spousta vody,“ hlásil zpravodaj Hodonínského deníku Zdeněk Šmýd, který se celé dopoledne pohyboval ve vodou ohrožených oblastech. Voda na silnici přitekla z rybníku Blatnička, kterému přetekla hráz. „Voda u obce až do výše dvaceti centimetrů zaplavila silnici a několik sklepů domů. Dalšímu ohrožení domů v obci hasiči bránili budování hrází z pytlů s pískem,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Problémy způsobovala voda na dalších silnicích. Ta se dostala poblíž silnice R55 u Sudoměřic, a to na dvou místech. Poblíž nádraží v Sudoměřicích se vytvořil umělý potok, který stéká z vytvořeného jezera na poli do druhého níže položeného lánu pole. Na vodu na silnici si musí dát řidiči na dvou místech: u nádraží a na přivaděči k silnici R55 ze Sudoměřic.

Uvolnili koryto potoka. Hrozilo zaplavení obce

Podle mluvčího Jaroslava Haida hasiči od brzkých ranních hodin zasahovali na mnoha místech. Uvolňovali například koryto potoka v Hrubé Vrbce, který hrozil zaplavením obce. Povodňové zábrany před vodou ohrožující domy hasiči budovali také ve Velké nad Veličkou. Zatopené sklepy a další prostory hasiči odčerpávali také v v Kněždubu, Dubňanech, Hodoníně, Petrově, Sudoměřicích, Louce a Mikulčicích. V Lipově hasiči kromě čerpání vody ze sklepů a sokolovny snižovali hladinu vody v přečerpávací stanici místní kanalizace.

Zatopený kanál hasiči uvolňovali v Moravském Písku. Naplaveniny odstraňovala na příkaz starosty Strážnice tamní jednotka dobrovolných hasičů z koryta Veličky ve Strážnici. V Rohatci hasiči stavěli hráze z pytlů s pískem u domů v ulici Baráky a čerpali vodu ze sklepů domů ve Slovácké ulici. V Kyjově-Boršově hasiči pomocí háků uvolňovali splav a koryto řeky Kyjovky. Řeka se začala rozlévat do okolních polí. V Uhřicích odčerpávali vodu ze zatopeného mlýna, odkud evakuovali domácí zvířata.

Zatímco podle posledních informací hladina Veličky klesá, Morava jde nahoru a voda z ní se vylila ve Bzenci – Přívoze. Zatím ale nepřekonala ochrannou hráz. Za úterý stoupla hladina Moravy ve Strážnici o více než metr. Nejde ale jako před čtrnácti dny o vodu, která se stahovala ze zatopených polí. Zvyšuje se i průtok. Jeho hodnota jde od úterního večera strmě nahoru.

O víkendu měla hladina Moravy ve Strážnici méně než čtyři a půl metru. Během pondělí tuto hranici překročila, což znamenalo vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity. V úterý během noci ale hladina vyskočila až na 640 centimetrů. Ve středu v osm hodin ránu už voda překonala třetí povodňový stupeň, jenž znamená stav ohrožení, a ve třináct hodin odpoledne dosáhla hladina Moravy u Strážnice bez čtyř centimetrů sedmi metrů.

Ke třinácté hodině naopak pokles zaznamenala řeka Velička u Strážnice. Oproti sedmé hodině ranní, kdy zde vodohospodáři naměřili 391 centimetrů, měřila ve třináct hodin hladina už jen 356 centimetrů. První stupeň pohotovosti ohlásila také Kyjovka. Stále zde trvá bdělost.

Kompletní středeční online povodňové zpravodajství čtěte ZDE