„Už před Novým rokem jsem se domluvil se starostou a obecním úřadem, jestli by šla udělat vzpomínková akce. Mám hodně známých v klubu vojenské historie, takže obecní zastupitelstvo souhlasilo,“ uvedl hlavní organizátor Jan Halíček.

Na návsí se tak představilo hned několik klubu vojenské historie, které ukázaly, jaké to bylo za protektorátu a při osvobozování. Konkrétně německé finance, Wehrmacht, vojáky Slovenského štátu, pak samotné osvobozování Horňácka Rumunskou královskou armádou a konečně přivítání osvoboditelů hrubovrbeckými ženami.

Vojáci Wehrmachtu překvapivě přijeli z nedalekých Otrokovic. „To, že nakonec prohrajeme je jedno. Tady se o nás, ale starali perfektně,“ podotkl Ondřej Baštýř z osmatřicátého Jägerregimentu.

Mezi vítězi byl v Hrubé Vrbce i Milan Laštůvka ze třiačtyřicátého pěšího pluku Brno, který si tentokrát oblékl rumunskou uniformu. „Děláme odboj našich otců a dědů jak z první světové války, první republiky, tak první samostatný československý prapor v sovětském svazu pod velením generála Svobody. Jako jediní v České republice děláme i rumunskou armádu, a to už osm roků. A to proto, že se podílela na osvobozování jižní Moravy, “ řekl zástupce velitele brněnského klubu Milan Laštůvka, který měl na hlavě originální přílbu, o níž přišel rumunský voják při bojích u Strání.

Nadšený celou akcí byl i starosta Hrubé Vrbky Stanislav Plášek. „Chtěl jsem připomenout naše rodáky, kteří se zúčastnili odboje, byli v zahraničních armádách a taky naše občany, kteří padli ve druhé světové válce. Myslím si, že na ně zapomínáme,“ upozornil hrubovrbecký starosta.

Na historické ukázky i pietní akt u pomníku padlých se přišly podívat včetně ruského konzula i desítky až stovky lidí. „S účastí veřejnosti jsem spokojený velice, protože počasí bylo nejisté a vypadalo, že bude pršet. Lidí přišlo ale hodně,“ sdělil Halíček.

Po pietní aktu se mohli příchozí ohřát na vernisáži na obecním úřadě. Výstava uniforem, zbraní, munice, unikátních fotografií a dobových dokumentů potrvá až devatenáctého dub­na.