„Určitě se touto záležitostí budeme zabývat na našem dalším jednání. Uvidíme, jak budou k této možnosti naklonění naši zastupitelé," sdělil starosta Bzence Pavel Čejka.

Bohaté zkušenosti s vymýcením výherních automatů má Kostelec u Kyjova, který se jich zbavil před několika roky. „U nás s nimi nebývaly velké problémy ani před jejich zrušením, ale i tak zasahovaly do života rodin, které s nimi měly negativní zkušenosti. Jsme velmi rádi, že jsme je nemuseli regulovat a přirozenou cestou u nás hazard zanikl," sdělila kostelecká starostka Vlasta Lochmanová (ODS).

Některá města i přes doporučení krajského zastupitelstva neplánují v nejbližší době odsun hazardu z ulic. Přišla by tak o zisky pro obecní rozpočty. V loňském roce příjmy obcí a měst České republiky z těchto odvodů představovaly celkovou částku 5,5 miliardy, z toho 4,771 miliard korun připadlo na výherní hrací zařízení.

Jedním z měst, jehož vedení prozatím neuvažuje o úplném zrušení hazardu, je Vracov. „Neměli jsme jedinou stížnost za poslední rok. Takže projednávání nemáme na programu," uvedl vracovský starosta Jaromír Repík (SNK).

Podle něj pomohlo zavedení kamerového systému a zrušení posezení u bufetu na nádraží, které představovalo riziko zvýšené kriminality plynoucí z hazardu. „Výherní automaty se u nás provozují jen ve dvou podnicích. Museli bychom tuto problematiku ještě projednat s radními. Peníze získané z jejich provozu jsou sice zajímavé, ale myslím si, že by se bez nich dokázalo město obejít," je přesvědčený starosta.

VÍC SI PŘEČTĚTE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM HODONÍNSKÉM DENÍKU ROVNOST