Ze dne na den přišel čtyřiadvacetitisícový Hodonín o tři ze čtyř poboček České pošty. Od začátku loňského července v okresním městě zůstává jediná pošta sídlící v historické budově ve Velkomoravské ulici. Uzavřené jsou naopak ty na vlakovém nádraží, v obchodním středisku Rozmarýnek a hlavně v místní části Bažantnice.

Právě tady v ulici Petra Jilemnického a v městských prostorách byly snahy o zachování nejsilnější.

„Pobočka pošty mám chybí dost, protože pro všechno musíme chodit až do města. Pobočka tady byla dobrá, Bažantnice je totiž velká. Co naděláme? Skoro všechno tady je, jen pošta tu chybí,“ řekla Deníku Marie Baláková téměř rok po zavření pošty v Bažantnici, která ani přes nářky místních už neotevřela.

Přitom letos v srpnu uplyne pětašedesát let od zřízení zdejší poštovní úřadovny. Pobočka v Bažantnici, takzvaná Trojka, však dál zeje prázdnotou.

„Z prostor na Jilemnického ulici pošta odešla v létě minulého roku. Prostory město nabídlo k pronájmu. I když se v první vlně přihlásilo několik uchazečů, jejich záměry na využití byly jiné, než byly představy radních města,“ informoval Deník mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček s tím, že aktuálně se uvolněné prostory znovu nabízejí k pronájmu.

close Prostory po bývalé pobočce České pošty v obchodní domě Rozmarýnek mají nové využití. info Zdroj: Deník/Petr Turek zoom_in Prostory po bývalé pobočce České pošty v obchodní domě Rozmarýnek mají nové využití.

Nejen mezi místními byla oblíbená i vytěžovaná také pobočka na sídlišti Rudolfa Filipa na Větrné hůrce, jak Deník před zrušením informovali zejména obyvatelé z okolí. Vhledem k více parkovacím místům než u ostatních poboček tu na Rozmarýnku využívali často také lidé ze vzdálenějšího okolí.

Tady už prázdné místnosti po několika měsících znovu ožily. Jak potvrdila ředitelka hodonínské Integrované střední školy Eva Schmidová, prostory po poště se podařilo pronajmout. Funguje tam malířství a tapetářství.

To tradiční pobočka na vlakovém nádraží, takzvaná Pětka, zatím nové využití hledá. „V současné době jsou prostory volné a nabízíme je k pronájmu,“ sdělila mluvčí generálního ředitelství Českých drah Vanda Rajnochová.

A jaké je hodnocení rušení poboček samotnou poštou? „V souvislosti s loňskou redukcí poboček na legislativou určený rámec 2 900 poboček nezaznamenala Česká pošta žádný zásadní problém. Pokud porovnáme počet klientů, kteří navštívili všechny pošty v celé republice v letošním květnu s loňským květnem, došlo k jejich poklesu o více než třicet tisíc,“ vyjádřil se mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Jak dále uvedl přímo k jediné přeživší poště v Hodoníně ve Velkomoravské ulici, průměrná čekací doba klientů na této pobočce Hodonín 1 zůstává v meziročním srovnání zhruba stejná. „Z původních 1:20 v květnu 2023 se lehce zvýšila na 1:32 v letošním květnu. Počet klientů také lehce stoupnul z 12 207 v loňském květnu na 14 137 v letošním květnu,“ nastínil Vysoudil konkrétní data.

Jak se objednat?

Všem klientům za Českou poštu zároveň doporučil, aby využili možnosti se na pobočky s vyvolávacím systémem předem objednat na konkrétní čas. Na webu postaonline.cz/rezervace nebo také v mobilní aplikaci Pošta Online si jednoduše vybere termín a službu, které se plánovaná návštěva týká.

„Rezervace je obratem potvrzena sms zprávou a e-mailem, kde klient najde rezervační kód. Ten pak při příchodu na poštu jen zadá do vyvolávacího systému a obratem jde na řadu. Objednávat se je nutné minimálně den předem. Další informace jsou k dispozici na ceskaposta.cz/rezervace,“ zmínil mluvčí České pošty.

VIDĚLI JSTE? Miss Kuchařová v Ratíškovicích otevřela učebnu, vybavení se umí spojit i s NASA

Nová učebna v Ratíškovicích propojí žáky se světem. Otevřela ji Miss World Taťána Kuchařová. | Video: Deník/Petr Turek