Letošní ročník je věnován dvěma tématům a to filmové adaptaci literárních děl a pravoslaví. Lektorských úvodů k filmům, které se budou promítat na plátně veselského kinosálu se letos opět ujala Galina Kopaněva.

Diváci mají ojedinělou možnost zhlédnout například Tolstého Vojnu a mír. Unikátní sedmihodinový film Sergeje Bondarčuka je rozdělen pouze malými přestávkami v jednom dnu.

„Někteří se toho možná obávají, ale nám už volají lidé z celého Česka, zda skutečně uvidí všechny čtyři díly,“ upřesnil ředitel kulturního střediska Marcel Římák. Ten mimo jiné doporučuje film Podzimní zahrady, který bude ve veselském kině Morava promítaný poprvé u nás nebo na maďarský snímek Zachránce ptáků, mraky a vítr.

Souběžně s třídenním pestrým programem se v městské galerii Ve Dvoře koná výstava Pravoslavných ikon. Tu uspořádal umělecký bard a galerista Vojtěch Petratur, který se sbírání ikon a ikonopisectví dlouhodobě věnuje. Vystavují ikonopistky žijící u nás. „Je to zcela ojedinělá výstava, kterou zahájíme v sobotu 10. listopadu čtvrt hodiny po páté odpoledne,“ uvedl Petratur.

Za návštěvu stojí i sobotní koncert klavíristy Martina Dohnala od půl deváté večer v sále kulturního domu.