„Jsou tady samé výmoly. Dítě mi tady spadlo na kole. Naštěstí se mu nic nestalo, ale není tady daleko k tomu, aby došlo k úrazu. Kdyby se malému tenkrát něco stalo, tak bych je snad i žalovala,“ postěžovala si místní, která v Rybářích žije již dvanáct let. Ta se obává také o zdraví maminky, která často kličkuje mezi výmoly na kole.

„Leze to na nervy. Všechno to tady bylo rozkopané. Už díry sice trošku zasypali, ale jak jezdí auta, tak to z nich stejně všechno zase vyletí ven. A tak to tady vypadá všude,“ kroutila hlavou další žena z Rybářské ulice, která stejně jako první obyvatelka nechtěla uvést jméno. Postěžovala si ale ještě na prašnost v ulicích.

„V létě se tady ze silnice tak práší, že se přes den ani nedá větrat. Je to hrozné. Jsme opravdu zvědaví, jestli to letos opraví.“ Období, kdy se opět zvedne prach a bude místním komplikovat život a hyzdit fasády domů, se přitom blíží.

Slibů místní slyšeli už dost. „Několikrát jsem volala na radnici, ale jenom se tam změnilo to slavné vedení. Je to šílené, věřila jsem, že brzy 
s opravami začnou a že se už 
v létě budeme mít dobře,“ doufá žena z Nábřežní ulice.

Možná se dočká. Tento měsíc město vybírá dodavatele a v dubnu se má začít stavět. „Místní silnice dokonce nazývají tankodromem, ale všechno se momentálně dává do chodu,“ ubezpečuje hodonínský starosta Igor Taptič.

Na řadu přijdou jak silnice a chodníky, tak parkovací plochy. „Všechny stávající silnice, chodníky a zpevněné vjezdy do domů se vybourají. Silnice pak budou z asfaltového betonu,“ informuje Taptič. Nově navržené cesty budou široké od tří a půl do šesti metrů. „Vzhledem k tomu, že se práce uskuteční v zastavěné lokalitě, bude nutné zachovat přístupnost a funkčnost pro vlastníky jednotlivých domů,“ sdělil starosta.

Nové budou i parkovací místa. Vjezdy do domů, dvorů a garáží jsou navržené podle šířek stávajících vrat, popřípadě branek. „V místě vjezdů do rodinných domů se použije snížený silniční obrubník,“ uvedl Taptič.

Na rozsáhlé opravy v Rybářích, které budou stát až devatenáct milionů, z městské kasy půjde patnáct milionů a hotové by měly být do konce listopadu. Ale investiční akce v Hodoníně nekončí. Další se uskuteční v Bažantnici. „Bude to vybudování zpevněných ploch v Erbenově ulici, a to od aleje až po křižovatku s Jilemnického ulicí. Pak je to parkoviště na Křičkově ulici za poštou a třetí částí je výstavba nového dětského hřiště a úprava chodníků mezi domy U Červených domků 13, 14 a 15 a potravinami,“ řekl vedoucí odboru investic a údržby Města Hodonín Petr Brichta. V současnosti město čeká na schválení zadávací dokumentace. „Následně bude vypsané výběrové řízení na tuto zakázku,“ dodala mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.