Rybářům patří třetí a závěrečný díl série článků Deníku o zálibách, která mají moc spojovat často rozdělenou společnost. První se věnoval zdejším běžcům, druhý zase folkloristům.

Pětatřicetiletý Šimon Charvát žije v Hodoníně. Vypráví, že rybaří od svých dvanácti. Má rád přírodu a nejvíce si ji užije u vody. Zejména brzy ráno nebo později večer.

„Na ryby teď ale vyrážím méně než dříve. Zhruba jednou za dva týdny. Mám malé děti a už není tolik času. Jednou za rok ale jedeme s kamarády na celý víkend,“ říká Šimon Charvát.

  • Šimon Charvát z Hodonína se svým úlovkem

close Rybář Šimon Charvát z Hodonína. info Zdroj: se souhlasem Šimona Charváta zoom_in Rybář Šimon Charvát z Hodonína.

Nejraději sedí u Moravy. Má svá místa v okolí Hodonína či Rohatce. Letos se chystá více využít lokality od Vnorovy, Veselí nad Moravou a dále na Uherskohradišťsko. Nepohrdne však ani rybníky.

„Rád jezdím například na Hliník v Ratíškovicích. Je to hodně těžká voda. Vyrůstal jsem tam, s kamarády jsme tam spali i několik dní. Bylo to nejkrásnější období mého mládí,“ svěřuje se.

close Deník. info Zdroj: Deník zoom_in Deník.

V Ratíškovicích také podle svých slov vytáhl dosud svého největšího kapra, který měřil sedmadevadesát centimetrů a vážil sedmnáct kilo. Z řeky Moravy pak vylovil candáta, jenž měl pětaosmdesát centimetrů. Jeho snem je tam chytit kapra či amura, který by přesahoval metr.

„Ryby převážně pouštím, ale jednou nebo dvakrát za rok nějakou vezmu, aby doma neřekli, že nic nepřinesu,“ usmívá se Šimon Charvát.

Podobně to má také pětatřicetiletý Pavel Bábíček z Vacenovic. Zamiloval si zdejší přírodu a klid prožitý na břehu. Stejně jako jeho kolega čas při chytání ryb omezil poté, co založil rodinu. Přesto alespoň jednou za týden nahodí. K zálibě už vede také své děti.

  • Rybář Pavel Bábíček z Vacenovic

close Rybář Pavel Bábíček z Vacenovic. info Zdroj: se souhlasem Pavla Bábíčka zoom_in Rybář Pavel Bábíček z Vacenovic.

„Rybaření je můj největší koníček, kterého se asi nikdy nevzdám. Nejraději mám naše hezké rybníky. Můžu samozřejmě i řeky, ale rybníky mám raději,“ přikyvuje.

Pyšný je především na své top úlovky: metr a půl dlouhého sumce z Moravy a kapra, jehož váha dosáhla dvaadvaceti kilo. Současně nezastírá, že zážitky a radost z jejich lovu by rád doplnil minimálně ještě jedním výrazným počinem, rybolovem v Norsku. „Snad se mi to někdy povede,“ přeje si.

Podobně smýšlí sedmačtyřicetiletá rybářka Bohdana Kuzmová Křepinská z Hodonína. Jen by místo severské země jela jižněji. Jednou by si ráda zachytala u moře. Zažít chce souboj s mořskou rybou, která má – jak vypráví – úplně jinou sílu než sladkovodní.

„Zatím to ale znám jen z videí,“ směje se.

Její rybářský příběh začal v osmi letech, kdy získala potřebné povolení. Vůbec první rybu však chytla už v pěti. Vzpomíná si, že to byl lín. „Pamatuju si, že jsem u toho zrovna žvýkala housku. Byla to zlatá rybka a z rybaření se stala vášeň na celý život,“ svěřuje se.

  • Rybářka Bohdana Kuzmová Křepinská z Hodonína

close Rybářka Bohdana Kuzmová Křepinská z Hodonína. info Zdroj: se souhlasem Bohdany Kuzmové Křepinské zoom_in Rybářka Bohdana Kuzmová Křepinská z Hodonína.

Zatímco přes týden bývá u vody spíše krátce, větší výpravy si s rodinou užívá o víkendech. V létě je pak čeká například rybářský týden strávený s dalšími lidmi a dětmi. Bohdana je aktivní rovněž v dětském rybářském kroužku.

„Vzhledem k tomu, že na jižní Moravě je pořád teplo, sezona v podstatě nekončí. A když už zamrzne, jedeme třeba na dírky. Letos jsme chytali už od ledna a vcelku úspěšně,“ líčí.

Chytání ryb je pro ni koníčkem, který v ní spojuje adrenalin, odpočinek a přijímání výzev. „Když sleduju úspěchy jiných, nedá mi to. Asi mám v sobě i nějaký lovecký pud,“ říká s úsměvem.

S oblibou nahazuje v místech, kde se střídají mělčiny, proudy a tůně. Spíše než hlavní tok Moravy ji v poslední době zaujala například říčka Kyjovka. „Až byste se divili, co tam plave,“ poznamenává.

Nejvíce jí potěší chycený dravec. Ačkoliv většinu ryb pouští zpět, i ona občas některý úlovek vezme domů. „Nemít na Vánoce rybí polévku, to by bylo pozdvižení,“ dodává v dobré náladě.

VIDĚLI JSTE? Začaly opravy silnice z Mutěnic do Hovoran, objížďku v létě zruší jen hody

Začátek oprav silnice mezi Mutěnicemi a Hovorany. | Video: Deník/Petr Turek