„Petrův zdar,“ přejí si rybáři, než se pustí do výlovu rybníka. A jejich patron Petr stál při nich i o víkendu. Celkový výlovek rybníka Dvorský na Písečné u Lužic splnil jejich očekávání.

„Očekáváme čtyři sta padesát metráků všech druhů ryb. Převážná většina bude kaprů, třetina šupinatých a zhruba třetina hladkých ryb. Budou tam veškeré hospodářsky využitelné sladkovodní ryby jako býložravý amur či tolstolobik a také dravci, jako jsou sumec, štika, candát a možná i nějaký úhoř. Dále lín, plotice, perlín, karas, cejn,“ vyjmenoval všechny druhy ryb, které v rybníce Dvorský chová Rybářství Hodonín, jeho obchodní ředitel Radek Čučka.

Trošku větší úlovek než loni předpovídá proto, že uplynulý rok neměl nouzi o vodu. „Kromě krmení je pro rybu důležité životní prostředí, což je voda. Té měly ryby minimálně do půlky srpna dostatek, a tak se jim dařilo dobře,“ přiblížil.

Že byly jeho předpoklady správné, pak potvrdil vedoucí výlovu Karel Matura, který řídil jednotlivé zátahy. „Rybník bychom normálně vylovili na jeden, maximálně dva zátahy. Síť pojme šest set metráků ryb, ale děláme čtyři kvůli divákům,“ vysvětloval.

A právě návštěvníci ani letos nezklamali, a přestože počasí rybářům příliš nepřálo a poprchávalo, na dvanáctý ročník výlovu jich opět přišly tisíce. „Déšť nám nevadí. Vzali jsme si „Fridex“, abychom nezmrzli,“ žertoval se štamprlí v ruce Ladislav Šupa z Mutěnic, který na výlov rybníka jezdí s rodinou na kole pravidelně už několik let. „Je to už taková naše tradice,“ svěřil se.

Návštěvníci mohli nejen sledovat samotný výlov, ale mohli také v kole štěstí vyhrát čerstvou rybu za mizivou cenu nebo ochutnat nějakou z tradičních rybích specialit. K vidění byla i výstava ryb.

„Celkově vystavujeme asi padesát z šestapadesáti druhů ryb nacházejících se na území České republiky. Dovoluji si tvrdit, že tak rozsáhlá výstava ryb se nedá nikde u nás vidět,“ vyzvedl Čučka.

Samotný výlov provádělo asi dvacet rybářů z Rybářství Hodonín, kterým pomáhali učni z bzeneckého lesnického a rybářského učiliště.

Pomáhal i dvanáctiletý Olda Pecha z Tábora, který po prsa ve vodě plašil ryby a táhl síť. „Baví mě to. Jsem hodně zvědavý, kolik toho vylovíme. Letos bude ryb hodně, jde to vidět už teď, když se člověk podívá,“ hodnotil natěšený Olda, který na výlov rybníka Dvorský jezdí s tatínkem už od tří let.

„Chceme ukázat tu krásu rybářského řemesla, že je výjimečné a že lidem, kteří ho provozují, je to dáno nějak shůry,“ vysvětlil, proč Rybářství Hodonín pořádá slavnostní výlov rybníka Dvorský, prostřední z třetí generace majitelů rybníků v jižních Čechách a na Hodonínsku Oldřich Pecha.

Podle něj tradice výlovů není v jiných zemích v takové podobě běžná. „Jsme takoví nositelé tradice pro další generace,“ doplnil majitel Rybářství Hodonín.