Olin a Osin. To jsou dvě jména, která symbolizují návrat rysa ostrovida do hodonínské zoo. První z Olomouce, druhý z Ostravy, do Hodonína přišel právě před rokem po pětileté absenci tohoto zvířecího druhu v místní ZOO.

„Měli jsme starého samce a mladou samici, kterým se nepodařilo odchovat žádné mládě. Neladili spolu. Když nakonec samec stářím uhynul, mladou samici jsme poslali do jihlavské zoo, kde zakládali nový chov. A my jsme bohužel na pět let zůstali bez rysů,“ uvedl zoolog Jaroslav Hyjánek.

Pět let chyběli

Kriticky ohroženou evropskou šelmu ale hodonínská zoo ve svých expozicích mít chtěla. Proto jakmile se na věčnost odporoučel jeden z posledních dingů chovaných v českých a slovenských zahradách, šestnáctiletý stařeček Dan, a posléze i jeho neméně starý soused, pes hřivnatý Tracy, začali chovatelé neprodleně chystat podmínky pro návrat kočky s typickými štětinkami na ušních boltcích.

close zoom_in „Výběhy po Danovi a Tracym jsme spojili v jeden, naaranžovali do něj větve a klády, vysadili keře a doplnili drcenou kůru tak, aby to všechno dohromady připomínalo prostředí, v němž rysi volně žijí. Takto pojatou expozici jsme vyfotili a poslali koordinátoru chovu rysů karpatských (poddruh rysa ostrovida – pozn. red.), aby posoudil, zda jsme dobře připraveni,“ přiblížil okolnosti znovuobnovení chovu rysů ředitel zoo Miroslav Frais.

Nová expozice nejenže splnila požadavky, ale hodonínská zahrada měla štěstí i v tom, že ve dvou zoo se v jednom měsíci narodila rysí mláďata, jež byla k dispozici jiným chovatelským zařízením. Vedení hodonínské zoo neváhalo. „Zatím jsme získali dva kluky, protože jako nový člen vstupující do plemenné knihy musíme prokázat dobré chovatelské podmínky. Pokud ukážeme, že o tato vzácná zvířata umíme bezproblémově pečovat, dostaneme samici, abychom mohli zahájit odchovy,“ těší se už teď šéf zoo.

Olin s Osinem, coby osmiměsíční koťata, přišli do Hodonína právě včas: na sklonku minulého roku, kdy Evropská asociace zoo a akvárií vyhlašovala kampaň na záchranu dvanácti ohrožených evropských šelem. Jednou z nich je právě rys ostrovid. Zoo, která se k podobným kampaním pravidelně hlásí, tak mohla své akce postavit na konkrétním zvířeti a rysím klukům vzdát náležitý hold.

Nebezpečí vyhynutí

„Nejen proto, že jde o jediného živočicha z ohrožené dvanáctky, kterého momentálně chováme, ale protože je nutno upozornit, že zvířeti z rodu malých kočkovitých šelem, které je významným regulátorem rovnováhy v přírodě, hrozí nebezpečí vyhynutí,“ uvedl zoolog Hyjánek.
Rysi proto byli na první z akcí letošní kampaně veřejně uvítáni a stali se i předmětem vědomostního kvízu.

Navíc o Dnu zvířat, jímž akce pokračovala, sami návštěvníci zoo pro ně v rámci výtvarného happeningu pod vedením studentů strážnického gymnázia a jejich učitele Jaroslava Žáka vytvořili originální koberec. Ten jim ve výběhu rozprostřel ošetřovatel a bylo zajímavé pozorovat obdarované, jak reagovali.
Zatímco Olin se zdekoval, Osin nedůvěřivě obcházel a nakukoval. Pak prudce vyrazil, koberec zmuchlal a rychle se uklidil do kouta.
„Jsou hodně plaší, zdá se, že se bojí té barevnosti,“ komentoval chování rysích rošťáků Boris Skenderov, který má s chovem rysů zkušenosti už z minulé éry jejich chovu v zoo a ví, jak se v jejich teritoriu chovat.

Potřebují respekt

„Důležité je vzájemně se respektovat. Z mé strany to znamená dát jim prostor. V žádném případě je nezahánět do kouta, neměnit zvyky, žádné prudké pohyby,“ přiblížil ošetřovatel taktiku, která mu umožňuje bez potíží se mezi rysy pohybovat. „Zatím spolu vycházíme,“ dodal na adresu Olina a Osina, kteří si pozornosti užijí i v příštím roce, kdy kampaň s názvem Zachraňme evropské šelmy bude mít své pokračování.

BOHUNA MIKULICOVÁ