Hodonínsko tak opustilo poslední pozici mezi okresy Jihomoravského kraje. „Na celokrajských a celostátních číslech lze vidět, že stavba bytů stagnuje. Domnívá se, že u nás jde o krátkodobou odchylku, za níž stojí zřejmě to, že se investorům právě sešla stavební povolení,“ uvedl ředitel hodonínské okresní hospodářské komory Michal Švagerka.

To podle něj potvrzuje, že délka stavebního řízení je velkou ekonomickou brzdou. „Právě na ni si podnikatelé i obce dlouhodobě stěžují,“ podotkl ředitel.

Hasiči pomáhají vyložit lůžka pro pacienty s koronavirem pro hodonínskou nemocnici.
Hodonínská nemocnice získala čtrnáct lůžek ze státních rezerv pro covid pacienty

Souvisí s tím i další data od statistiků. „Oproti prvnímu až třetímu čtvrtletí předchozího roku vzrostla hodnota letos povolených staveb nejvýrazněji v okrese Brno-město a Hodonín,“ přiblížila za Krajskou správu Českého statistického úřadu Veronika Dohnálková. Na Hodonínsku tak začala bytová výstavba za téměř miliardu a 150 milionů korun. To je více než na Znojemsku i Blanensku. Právě tam letos zaznamenávají největší propad. O proti loňsku více než třetinový.

Na Hodonínsku výrazně pomáhají rozjet bytovou výstavbu také obce. Například ve druhém nejlidnatějším městě okresu vzniká přestavbou elektrárny dům pro sociální bydlení s desítkou malometrážních bytů.

V nedalekých Ratíškovicích se v září obec pustila do stavby zcela nového bytového domu. Lidem nabídne dvacítku nových bytů. „Z toho dvanáct bude jednopokojových, šest dvoupokojových a dva třípokojové,“ popsal rozšíření obecního bytového fondu místostarosta čtyřtisícových Ratíškovic Radim Šťastný. Většinu nové bytové výstavby však tvoří rodinné domy, 330 nových bytů jich bylo 203.

Meziroční nárůst bytové výstavby za prvních devět měsíců roku 2020

1. Brno-Venkov: + 50,8%
2. Hodonínsko: + 42,1%
3. Vyškovsko: + 12,9%
…7. Blanensko: – 32,1%
Celý kraj: +6,4%
Česko: -6,8%

*zdroj: ČSÚ

Oproti tomu bylo ve stejném období tohoto roku dokončeno v hodonínském okrese o zhruba stovku bytových jednotek méně než těch, s jejichž výstavbou se začalo.

Celorepublikový trend je v letošní koronavirové době jiný. Začalo se stavět téměř o desetinu méně než ve stejnou dobu v minulém roce. To se podle ekonoma Lukáše Kovandy projeví výhledově dalším růstem cen nemovitostí a nájmů.

„Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině,“ přiblížil Kovanda.

Podle něj se ve stavebnictví tíživěji než v jiných sektorech projevuje nejistota plynoucí z pandemické situace.

„Ta vede podnikatele ve stavebnictví, stavební firmy a developery k pozastavování a rušení některých projektů. Nedostatek pracovní síly pochopitelně tento trend jedině umocňuje, stejně jako jej umocní druhá vlna pandemie, kterou ještě zářijová čísla nepostihují,“ upozornil ekonom.