Rekonstrukce S-centra fatálně poničeného před více než dvěma lety tornádem má na začátku roku 2026 přinést Hodonínu a okolí nové, moderní zázemí a vybavení, bezbariérové prostředí a potřebné pobytové sociální služby. Lůžek bude 120, o něco méně než před tornádem.

„Máme připravený architektonický projekt. Vznikne v podstatě úplně nové S-centrum s daleko vyšším komfortem pro sto dvacet klientů,“ řekl jihomoravský hejtman Grolich.

Náklady se mají přiblížit necelé půl miliardě korun. „Velkou část se podařilo zajistit z dotací,“ uvedl hejtman.

S-centrum v Hodoníně 17. května 2022, téměř jedenáct měsíců po tornádu.
Tornádo v S-centru: žalobce v Hodoníně odložil trestní oznámení Transparency

Vzhledem k současnému zrychlenému stavebnímu řízení hodlá vedení kraje odstartovat práce na začátku nové stavební sezony, tedy s příchodem jara. Oznámil to radní pro investice Vladimír Šmerda.

Chceme celou stavbu stihnout nejpozději na podzim 2025. Řešíme opravy, dispoziční změny, ale také provozní úspory. Využijeme dešťovou vodu a na střechu by měla přijít fotovoltaika,“ vysvětlil radní Šmerda.

  • Viděli jste, jak S-centrum vypadá v závěru srpna?
Zdroj: Deník/Petr Turek

Budova je sice už dva roky zakonzervovaná a zabedněná, přesto se tam podle ředitele zařízení Václava Polácha přidal další problém. „Dělali jsme tam sanační práce, otloukali jsme omítky. Nedávno jsem ale zjistil, že je tam dost velký defekt v izolaci a voda prosakuje. Problém se bude muset řešit zabezpečením anglických dvorků jednoduchým zastřešením, aby tam dál už nezatékalo a budova konečně začala vysychat,“ sdělil ředitel Polách.

Připustil, že by si funkci rád udržel i po modernizaci. Pravděpodobně však bude muset přesvědčit ve výběrovém řízení.

Nová budova má nabídnout vyšší komfort, soukromí a bezpečí klientů, trojici výtahů i kvůli vytápění pak oddělení atria a přes čtyřicet procent jednolůžkových pokojů.

  • Připomeňte si, jak S-centrum dopadlo po průletu tornáda
Zdroj: Deník/Petr Turek

„Nově bude pro osoby s vysokou mírou podpory k dispozici 86 pokojů, z toho 34 dvoulůžkových a 42 jednolůžkových. Dále počítáme se čtyřmi jednolůžkovými pokoji pro odlehčovací službu, dvěma jednolůžkovými bariatrickými pokoji nebo samostatným pokojem přizpůsobeným pro paliativní péči,“ uvedla radní pro oblast sociálních věcí a rodinné politiky Jana Leitnerová s tím, že v regionu zasaženém tornádem kraj podporuje i rozšíření terénních sociálních služeb.

Oznámení plánované rekonstrukce S-centra se na domácí půdě zúčastnil i hodonínský starosta Libor Střecha. „Architektonická studie se mi velmi líbí, je to krásně zpracované. Těšíme se a je pro nás pozitivní zpráva, že se potvrdilo, že kraj chce opravdu zrekonstruovat hodonínské S-centrum,“ reagoval Střecha.

Ústup z Rohatce

Pozitivní zprávy vedení kraje ale do Hodonína nepřivezlo pro Rohatec, a tím pádem ani pro zvýšení kapacit sociálních pobytových služeb na Hodonínsku nad předtornádovou úroveň. V souvislosti s opravou hodonínského S-centra kraj ustupuje od záměru výstavby domova se zvláštním režimem v Rohatci, byť má už koupené od obce potřebné pozemky a dokonce se dal i do projektování.

Původně jsme uvažovali o úplně novém domově v Rohatci. Dokončili jsme proto projektování, ale ukázalo se, že náklady by byly opravdu extrémní a v tuto chvíli bychom nebyli schopni zaplatit dvě podobné investice ve stejné lokalitě. V současnosti není žádná vidina dotačních příspěvků ze strany státu a navíc se pro takové stavby zpřísňují pravidla vzhledem k většímu zastoupení jednolůžkových pokojů,“ vysvětlil hejtman s tím, že náklady na budoucí jedno lůžko by se tady vyšplhaly na pět milionů korun.

Takhle dopadly dílny Integrované střední školy v Hodoníně po průletu tornáda.
Pomoc pro školu v Hodoníně. Moderní dílny za 93 milionů, staré smetlo tornádo

Rohatečtí mohou podle smlouvy pozemek koupit zpět, možnost nastane zřejmě v roce 2025. Rozhodnout o tom musí obecní zastupitelé.

„Beru to jako politické rozhodnutí Jihomoravského kraje, který vyhodnotil situaci. Bohužel ministerstvo podporuje dotačně jiné věci. Myšlenka zvládnout hodonínské S-centrum a rohatecký domov byla od začátku postavená na nějaké součinnosti ministerstvem. Bohužel pokud nedokážou mezi krajem a ministerstvem najít společnou řeč, nemáme jak to ovlivnit,“ dodal starosta Adamec.