Za několik měsíců má kraj začít S-centrum konečně oživovat, obnovovat. „Akce je ve fázi čekání na vydání stavebního povolení, předpoklad vydání je tento měsíc,“ informovala v úterý mluvčí krajského úřadu Alena Knotková.

Jak dále přiblížil ředitel S-centra Václav Polách, zatím do zakonzervovaného objektu na konci hodonínské ulice Na Pískách jezdí na kontroly. Jinak opuštěná budova už pomalu čeká na stavební dělníky. „Vysychá podmáčené podloží, a to celkem slušně. Jak ale zapršelo a voda stekla ze střechy, tak se nějakým způsobem vsakovala také do základů. Zřejmě kvůli poškozené drenáži, což se bude muset opravit,“ přiblížil Deníku ředitel.

Ten v prosinci vyhlásil výběrové řízení na technického pracovníka. „Naštěstí se nám chce vrátit stavební inženýr, který tady dělal už předtím. Je na něj spolehnutí, všechny potřebné procesy perfektně zná, takže jsme rádi, že ho máme zpátky. Chtěl bych, aby pak spolupracoval se stavebním dozorem,“ řekl Polách s tím, že technika bude potřeba například také kvůli rozpočtům energií, údržby, požární ochraně a také obnovování odběru elektřiny, vody a plynu.

Služby poskytuje jen detašované pracoviště

S-centrum se po přerušení provozu rozloučilo s velkou částí zaměstnanců, služby poskytuje jen detašované pracoviště v Kyjově pro dvacet klientů ve čtyřech pokojích. Předtornádové S-centrum v Hodoníně mělo přitom kapacitu 141 uživatelů, a to většinou služeb domova se zvláštním režimem a částečně i domova pro seniory s pětatřiceti lůžky. O ně se staralo na sto zaměstnanců. A počet pracovníků by se neměl příliš měnit ani při znovuotevření.

„Zatím se počítá s nějakými sto zaměstnanci. Sice se sníží kapacita o dvacet lůžek, ale počet zaměstnanců by měl zůstat. Práce bude totiž náročnější kvůli tomu, že tady bude jen zvláštní režim. Počítáme s tím, že všechny naše klienty, kteří budou ještě žít, bychom oslovili, jestli budou mít zájem se vrátit. Nebo oslovíme jejich rodinné příslušníky,“ vysvětlil ředitel.

Vyprodaná předpremiéra komedie Aristokratka ve varu v kyjovském Kině Panorama.
VIDEO: Předpremiéra komedie Aristokratka ve varu vyprodala kino v Kyjově

Domov se zvláštním režimem má zajistit celodenní péči o lidi s omezenou soběstačnosti, jako jsou například ti, kteří trpí některým typem demence nebo dlouhodobým duševním onemocněním.

Znovuotevření je podle informací z kraje plánované zatím na září příštího roku. Nejdřív bude ale muset samotná stavba začít. „Pro tento rok kraj plánuje (po získání stavebního povolení, pozn. red.) vysoutěžení zhotovitele a následně po podpisu smlouvy zahájení stavebních prací,“ nastínila postup mluvčí krajského úřadu s tím, že předpokládaný termín pro zahájení stavby je březen až duben tohoto roku.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Na ni počítá kraj ve svém letošním rozpočtu se dvěma sty miliony korun. Celkové náklady na obnovu hodonínského S-centra jsou zatím odhadnuté na 497 milionů korun.

Na podzim příštího roku by tady pak mělo získat ubytování a péči sto dvacet klientů, a to v šestaosmdesáti pokojích oproti třiadevadesáti před tornádem. „Šlo nám především o bezpečnost a komfort klientů. Dvoulůžkových pokojů bude čtyřiatřicet, jednolůžkových dvaačtyřicet. Pro odlehčovací službu se počítá se čtyřmi jednolůžkovými pokoji, dále zde bude geriatrický pokoj se dvěma lůžky, po jednom jednolůžkovém pokoji bude určeno pro klienty v paliativní péči a karanténě,“ přiblížila Knotková novou podobu hodonínského S-centra s tím, že tady nebudou chybět ani dva jednolůžkové nadstandardní pokoje.

Předtornádové S-centrum

služby: domov se zvláštním režimem (106 lůžek) a domov pro seniory (35 lůžek)

jednolůžkové pokoje: 45

dvoulůžkové pokoje: 48

počet uživatelů v červnu 2021: 139 (100 žen a 39 mužů)

stav žádostí v červnu 2021: 28 (domov pro seniory) a 63 (domov se zvláštním režimem)

Budoucí S-centrum

služby: domov se zvláštním režimem (120 lůžek)

jednolůžkové pokoje: 42

dvoulůžkové pokoje: 34

jiné pokoje: 10