Zranění, škody, evakuace. Pak úvahy o rychlé opravě budovy, o velké rekonstrukci, výstavbě na jiném místě, prodej i možná směna. Stavba je ale po dvou letech od živelné pohromy zabedněná a zeje prázdnotou. Klienti se tam nevrátili, zaměstnanci odcházeli s výpověďmi a do neutěšené situace přistálo trestní oznámení protikorupční organizace, která chtěla prošetřit nehospodárný stav. Orgány činné v trestním řízení začátkem tohoto roku případ odložily.

Na místě samém se dva roky tornádu nic neděje, dokonce části areálu stále chybí oplocení. Majitel S-centra přece jen chystá výraznou proměnu, i s novou podobou zařízení a zároveň také s obnovou sociálních služeb. Předpokládané náklady dosahují na půl miliardu korun. „Probíhá zpracování projektové dokumentace, předpoklad vydání stavebního povolení je konec 2023. Pak veřejná zakázka na dodavatele rekonstrukce. Předpokládaná výše dotace šedesát procent,“ informovala minulý týden mluvčí jihomoravského krajského úřadu Alena Knotková s tím, že předpokládaným termínem pro zahájení provozu je leden 2026.

V současnosti funguje jen detašovaná pobočka S-centra v Kyjově jako domov se zvláštním režimem s kapacitou dvaceti lůžek pro důchodce s omezenou soběstačností.

I když představitelé kraje přišli už v průběhu prvního potornádového roku s myšlenkou přesunu S-centra do Rohatce, kde od obce koupili pozemek, tak i tento projekt pokračuje. A to jako Domov pro seniory Rohatec s předpokládanými náklady 490 milionů korun. „Probíhá příprava veřejné zakázky v režimu Performance Design & Build,“ uvedla Knotková. Předpokládané zahájení provozu je o rok pozdější než v případě Hodonína, tedy leden 2027.