V současnosti ale teprve pokračuje tendr na modernizaci sportoviště. To se má podle vedení radnice otevřít na podzim příštího roku. O to většímu zájmu odolává krytý bazén v Ratíškovicích. „Plavecká škola je u nás každý den, od pondělí do pátku. Přijíždějí k nám tak školáci z Milotic, Kyjova, Dubňan či Vacenovic. A co je mimo provoz hodonínský kryťák, tak k nám jezdí plavat i z Prušánek a dalších škol z okolí," přiblížila zodpovědná vedoucí ratíškovického krytého bazénu Helena Střížová. Poukázala i na zvýšený nápor ze Slovenska. „Rekonstruovali totiž bazén v Senici. Nyní už je ale hotový, takže se nám některé hodiny v rozpisu uvolnily," upozornila vedoucí.

Do Ratíškovic budou dál dojíždět žáci ze sousedních Dubňan. „Pokračujeme, protože naše děti tam rády jezdí, a je v obecném zájmu, aby se naučily plavat a nebály se vody. A to se daří, což je důležité," řekla ředitelka dubňanské základní školy Zdeňka Šindarová s tím, že plavat jezdí žáci druhých a třetích tříd.

Velkou spádovou oblast pokrývá i nejmenší z okresní krytých bazénů. Ten se nachází ve Bzenci. „Třikrát týdně je u nás plavecká škola z Ratíškovic. Také mají u nás výcvik předškoláci z mateřských škol," uvedla za bzeneckou školu Věra Presová.

Nadstandardní možnost využívají i sami bzenečtí žáci. „Plavecký výcvik mají naši prvňáčci i druháčci. V dalších ročnících mají hodinu plavání v úterý a ve čtvrtek, chodívají si zaplavat i navíc, bazén je tak stoprocentně vytížený," doplnila Presová.

Do Bzence jezdí za plaváním také žáci druhé a třetí třídy z poměrně vzdálené základní školy v horňácké Louce. Přesto ředitelka Jana Janošková záměr ministerstva vítá. „Okolní kryté bazény jsou sice sjízdné, ale náklady na dopravu za jedno dítě jsou sedm set osmdesát korun. U ekonomicky slabší rodiny to rozpočet výrazně zatíží, myslím si, že by bylo dobré, kdyby rodiče získali nějaký příspěvek či dotaci na plavání dětí," sdělila Janošková.

Právě na problémy s dostupností plaveckého bazénu a zaplacení dopravy má reagovat novinka z ministerstva školství. „Tento problém jsme vyřešili, neboť v rozpočtu na rok 2017 je dostatek finančních prostředků, aby žáci mohli absolvovat plavecký výcvik i ve vzdálenějších místech," řekla pro Deník ministryně Kateřina Valachová.

Navíc doplnila, že rezort ve sportovním investičním programu podporuje zvýšení kapacit plaveckých bazénů, aby výuka plavání mohla být zajištěná na celém území České republiky. To má zvýšit rozmanitost v hodinách tělesné výchovy.