„Kdo si sedl na kolo a šlapal, tak dostal žeton. Ten potom mohl věnovat spřízněné organizaci nebo spolku. Vítěz získal vstupenky na vánoční koncert,“ informovala tamní místostarostka Jana Ambrožová .

Z Francie si Lužičtí převzali také psaní diktátu. Ten jako již tradičně předčítal ředitel místní základní školy. Podle Ambrožové nikomu propadnutí z českého jazyka nehrozí. „Nasekali jsme většinou tradiční chyby. Problém nám dělaly například tyto spojení: dny se ploužily, noci krátily nebo brzičko,“ popsala s úsměvem Ambrožová. Jak dodala, Lužičané se chtěli s vesnicí Isdes spojit přes internet, ale špatné počasí jim tuto myšlenku překazilo. Ve stejný den totiž Francouzi pořádali tradiční charitativní akci pod názvem Téléthon.

Zástupci z obou spřízněných obcí se také každý rok navštěvují. Tento rok tak na západ Evropy vyrazila skupinka z Lužic. V Isdes delegace navštívila základní a mateřskou školu. „Dozvěděli jsme se také mnoho informací o tamním sociálním a důchodovém systému i samotné samosprávě,“ nastínila program návštěvy Ambrožová.

Navštíví vinobraní

Příští rok zase přijedou Francouzi na jih Moravy. Lužice navštíví na vinobraní. „Snažíme se připravit zajímavý kulturní program. Francouzským přátelům také představíme místní památky,“ sdělila ještě Ambrožová.

Obec Lužice se nechala od svých přátel z Francie inspirovat i v pořádání soutěže v květinové výzdobě domů. Ta se už stala ve vesnici tradicí. Květinovou výzdobu místních domů dokonce hodnotili sami Francouzi. „Pokud jsou zrovna naši zahraniční přátele na návštěvě v Lužicích a pořádáme tuto soutěž, tak je vždy požádáme, aby i oni zhodnotili aranžérské schopnosti místních,“ uvedla ještě Ambrožová.

Přímo z Francie si také Lužičané přivezli muškáty a sazenice, který si v obci zasadili. Na oplátku zase darovala delegace z Lužic svým francouzským přátelům lípu. Tu si podle Ambrožové Francouzi hned zasadili a je pro nich symbolech partnerství mezi těmito dvěma vesnicemi.

„Během pěti let, kdy trvá toto partnerství, jsme získali mnoho poznatků. Doufám, že se budeme s našimi přáteli setkávat i nadále a předáme si další informace,“ zhodnotila přeshraniční spolupráci Ambrožová.