Pro všechny čtenáře předesílám, že mám na mysli malé i větší dětské interprety slováckých lidových písní, kteří jsou více než umělci velmi vzácnými a již i uznávanými nositeli regionálních lidových tradic a folkloru.Než se v polovině května potřikrát rozezní kulturní sál Termálních lázní ve Velkých Losinách hlasy pěti desítek nejúspěšnějších dětských zpěváků a zpěvaček z celé České republiky, předtím musí tito zpěváčci ve věku deseti až patnácti let co nejlépe zazpívat na regionálních soutěžních kolech. Je tomu tak každý rok již šestnáct let.
Při těchto semifinálových i finálové soutěžní přehlídce je v uvedených severomoravských lázních v podhůří Jeseníků nedaleko Šumperku opravdu co poslouchat a čemu se obdivovat. Sálem znějí melodie i slova lidových písní z celé naší krásné vlasti. Pódium rozkvétá barvami lidových krojů ze všech koutů země české, moravské i slezské.
Z miminka zpěvákem
Loni měli nejstarší ze zpěváčků právě patnáct let. Při organizování toho loňského celostátního finále soutěže Zpěváček jsem si v pozici ředitele soutěžního ročníku uvědomil, že v okamžiku, kdy vznikaly kontury přehlídky, si tito dnešní zpěváčci „notovali“ svoje první melodie v pěkné a teplé peřince v teple a bezpečí u své mámy. Zajisté již tehdy to malé, bezmocné, ale všemi obdivované mrně, svým zpěvem – nezpěvem dělalo radost rodičům a naplňovalo štěstím celé příbuzenstvo.
A loni – po patnácti letech – tito dříve malí človíčci rozdávali svým zpěvem radost všem v sále i v nejbližším okolí jako vyzrálí chlapci a krásné slečny, ve zpěvu i ve vystupování dospělí lidé, hotové charaktery a osobnosti.
Naše kraje a národopisné regiony – a naše Slovácko především – mohou být hrdé na své reprezentanty. My všichni můžeme být hrdí na slovácká děvčata a chlapce - zpěváčky. My všichni můžeme být hrdi na tuto mladou generaci, která své dětství prožívá s lidovou písní opětovanou z úst babiček a maminek. Na generaci, která píseň spojila s pocitem sounáležitosti se svým lidovým krojem a nestydí se za něj. Na potomstvo, které je hrdé na svou řeč, byť v lidových písních zaznívá ve tvaru místního dialektu, a které nezapomíná na svůj rod, své kořeny, svou vlast.
Všichni můžeme být hrdi i na to, že se podařilo vrátit píseň i kroj dětem, do jejich her, do jejich životů.
Jen tak můžeme zůstat svoji, jen tak bude i nadále folklor trvalým znakem naší národní identity a lidová píseň jedním z projevů nefalšovaného vlastenectví. Toho vlastenectví, o němž se dnes málo mluví, ve školách se neučí a kterého je mezi námi poskrovnu.
Věřím, že s písní z hrdel našich dětí se k tomuto vnímání vlastenectví, svých kořenů i národní hrdosti společně vrátíme. Ku prospěchu všech…, i ku prospěchu lidové písně.
Tyto krásné hodnoty a svůj zpěv nejlépe ze všech účinkujících v loňském roce ve Velkých Losinách představil Jan Olexa z Dubňan. Navázal tak na celou plejádu svých starších vrstevníků, kteří v minulých ročnících naše Slovácko na této celostátní úrovni převelice dobře reprezentovali a získali titul Zlatý zpěváček.
Prvním vítězem se v roce 1999 stala Jiřina Miklošková z Hrubé Vrbky, následovali vynikající Milan Kosík z Moravské Nové Vsi (2000), Klára Plaširybová z Veselí nad Moravou (2001), Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova (2003), Tomáš Beníček z Bánova (2004), Libor Macháček ze Želetic (2005), Petra Hrubošová z Veletin (2006), Kristýna Daňhelová z Uherského Hradiště (2007) a již zmíněný Jan Olexa.
Slet zpěváčků
S jarem přichází čas zpěváčků. Třicítka těch nejlepších, postupujících ze slováckých soutěžních oblastních kol uspořádaných v Kyjově, Otrokovicích, Staré Břeclavi, Strážnici, Svatobořicích-Mistříně, Uherském Brodě, Uherském Hradišti a ve Vracově, se sletí zítra v neděli 18. dubna do Městského kulturního domu opět do Vracova, kde se od patnácti hodin svým zpěvem utkají v regionálním soutěžním kole o titul Zpěváček Slovácka a také o možnost zúčastnit se 16. ročníku celostátní soutěže Zpěváček ve Velkých Losinách.
Přijďte naše zpěváčky podpořit, jistě nebudete litovat.
FRANTIŠEK SYNEK