V platnost vejdou totiž nová pravidla ministerstva zdravotnictví. Podle nich budou léčit zmíněné případy jen takzvaná iktová centra neurologických oddělení. „Kyjovská nemocnice dané podmínky pro zřízení takového centra nesplnila. Především proto, že nemá neurologickou nebo multioborovou jednotku intenzívní péče,“ vysvětlil náměstek léčebně preventivní péče v Nemocnici v Kyjově Josef Blažek.

Vedení Jihomoravského kraje to chce změnit. Plánuje rozšířit síť center pro léčbu cévní mozkové příhody ve svých nemocnicích. Ministerstvo zdravotnictví přiznalo tento statut z krajských zařízení jen nemocnicím v Břeclavi a ve Vyškově. „Kraj usiluje o to, aby ho získaly i nemocnice v Kyjově a ve Znojmě,“ řekl krajský radní odpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý. Podle něj má být centrum v každém okrese, aby péče byla lidem blíž. Iktová centra fungují také při brněnských fakultních nemocnicích v Bohunicích a u sv. Anny.

Co všechno bude konkrétně nutné v Kyjově splnit a kde na to vzít peníze, ještě není stanoveno. Jasné ale je, že bude nutné rozšíření spektra poskytované intenzívní péče.

„Podklady už jsou připravené. Momentálně je ale teprve analyzuji. Musíme konkrétně s krajem probrat, jak dál. Mým zájmem ale rozhodně je, vytvořit v Kyjově iktovou jednotku,“ uvedl dočasně zastupující ředitel Nemocnice Kyjov Josef Pejchl.

U mozkové mrtvice je v léčbě důležitá rychlost. „Bohužel u infarktu mozku je časové okno, kdy se péče dá poskytnout, mnohem kratší než u srdečního infarktu. Šance na dobrý výsledek je do tří hodin od vzniku onemocnění,“ uvedl Ryšavý. Podle něj by například centrum v kyjovské nemocnici pomohlo lidem z Horňácka. Kdyby nemoc záchranářům ohlásili například dvě a půl hodiny po vzniku, měli by ještě dobrou perspektivu na vyléčení.

Léčba mozkové příhody má několik stupňů. Prvním je podávání léků na rozpuštění embolu, který uzavírá cévu v mozku. Tato léčba, momentálně v Kyjově používaná, už bude jen v kompetenci zařízení s výše uznaným statutem. „Pokud ale i dnes první stupeň léčby nezabere, odesíláme pacienty do Brna, kde jsou nejlépe zařízená centra,“ doplnil náměstek kyjovské nemocnice Blažek.