Právě do Mutěnic se pro letošek tato gurmánská akce přesunula z Týnce. Kromě týneckých a mutěnických zpěváků se do vaření pustily sbory z Hovoran, Moravské Nové Vsi a Hrušek.

A že dokáží obstát i v silné mužské konkurenci, přijela ukázat děvčata z Polešovic - ženský sbor Drmolice. „Uvařily jsme guláš z asi jedenácti kilo hovězích líček a chlapi kolem chodí a mlsně pokukávají. Pilně jsme se připravovaly, už v pondělí jsme u nás uspořádaly degustaci. A recept prošel,“ řekla členka Drmolic Ludmila Cilečková.

Oheň v kotlinách se rozhořel kolem poledne. Na úvod se každý sbor představil a zazpíval písničku. Ve zpěvu se pak pokračovalo po celý zbytek dne.

O pořádání příštího ročníku se už přihlásili mužáci z Hrušek. Mimochodem, aby dostáli svému jménu, každý si do porce jejich guláše mohl přidat pár plátků hrušky.

Podle Mráze je gulášfest vynikající a neformální akce, kterou kromě návštěvníků ocení samotní účastníci. „Nejsme vázáni muzikou, žádným oficiálním programem. Setkáme se, ochutnáme víno a každý se pochlubíme svým gulášem,“ dodal vedoucí s tím, že na organizaci gulášfestu se výraznou měrou podílely také manželky.

„Sešly se ve čtvrtek, napekly dvanáct set koláčů. Pomáhají u výčepu, vstupu i v obsluhování. A bez nároku na honorář. Ten dostanou až doma,“ zasmál se Mráz.

Mužský sbor z Mutěnic má v současné době jednadvacet členů. Na zkouškách se scházejí poctivě každé pondělí. Za čtrnáct dní v areálu vinných sklepů pořádají již oficiálnější Zpívání mužských sborů Pod Búdama.