„Opozice má ve výboru jen tři členy a koalice sedm. V tomto poměru si nepředstavuji činnost kontrolního výboru. Pan Ambrozek mě oslovil s tím, abych byla předsedkyní výboru, protože bych byla přijatelná jak pro koalici, tak opozici. Souhlasila jsem ale s podmínkou, že ve výbor musí mít jiný poměr,” vysvětlila důvody rezignace Martina Milerová (KSČM) s tím, že jmenovitě žádala do výboru Jaromíra Herzána. Podle Milerové měli s její podmínkou souhlasit tři členové koalice. „Jako koalice jsme ale žádné oficiální jednání nevedli. Samozřejmě další debatě se nebráníme,” oponoval hodonínský starosta Igor Taptič (Nezávislí).

Funkce předsedkyně finančního výboru se následně vzdala Šárka Látalová (ČSSD). „Chci se připojit k předsedkyni kontrolního výboru a také podávám rezignaci jak na předsednictví, tak členství,” uvedla Látalová. Do výborů se z její strany nedostali Sedlačík s Benovičem.

Podle bývalého člena finančního výboru a současného místostarosty Libora Ambrozka (KDU-ČSL) pracoval předchozí výbor s pěti členy koalice a čtyřmi opozice. „Nikdo tam nehrál na stranickou příslušnost. Většinu usnesení jsme přijímali jednohlasně s tím, že docházelo k věcné diskuzi,” připomněl Ambrozek.

V současnosti je ale těžké určit přesný poměr koalice a opozice. A to především u dvou stran či sdružení. Sociální demokraté totiž měli v obou výborech po jednom kandidátovi za frakci. Mimokoaliční Změna s radním Kubrickým delegovala do každého z výborů po jednom členovi. „Naše návrhy zastupitelstvo vůbec neakceptovalo. Vyzývám pana Kubrického, aby se zdržel podávání návrhů za Změnu, které nebyly klubem projednané a schválené,” řekl současný lídr Změny Vítězslav Krabička.

Každopádně kvůli rezignaci předsedkyň skončily i samotné výbory. „Výbor bez předsedy nemůže být považovaný za výbor a musí se zvolit nový,” uvedla právnička hodonínské radnice Michaela Spazierová.

Starosta zrušení výborů vnímá jako obstrukci. „Je nešťastná hlavně proto, že jsme teď v období, kdy se schvalují rozpočty a investiční akce na příští rok,” řekl Taptič s tím, že do pondělí očekává od jednotlivých zastupitelů návrhy nových členů. „Jsem pro jednání před zastupitelstvem, kde bychom se domluvili, kteří kandidáti jsou opoziční a koaliční. Pak nějaké návrhy schválili,” dodal Taptič. Mimořádné zastupitelstvo by poté zvolilo obsazení nových výborů.