„Lidé, kteří se dostali do nepříznivé životní situace nebo se k ní blíží, ji nejsou schopni řešit, neví, na koho se obrátit, neví, jak reagovat. Proto se snaží problém ignorovat a strčit před ním obrazně řečeno hlavu do písku,“ přiblížil, proč je poradna potřeba, statutární zástupce Nezávislé občanské poradny Olomouc Jiří Beneš.

Ta existuje už od roku 1999 a nabízí nejen poradenství, ale i řešení problémů v oblasti sociální, finanční gramotnosti či občanského, rodinného a pracovního práva. „Sepisujeme podání, žaloby, návrhy a jsme schopni zastupovat klienta při soudních jednáních či styku s institucemi. Vedeme klienta od vstupní konzultace až po dořešení jeho problému,“ uvedl Beneš.

Záměrem poradny, která bude podle Beneše fungovat v kanceláři Romského centra v hodonínských malých kasárnách, bylo poskytovat služby zcela zdarma. „Ale jelikož nyní nejsme dotováni státem ani jinou institucí a provoz poradny financujeme výhradně z vlastních zdrojů, jsme nuceni poskytovat služby za úhradu. Její výše se odvíjí jednak od sociální situace a solventnosti klienta, jednak od služeb, které potřebuje,“ stojí na webu poradny www.nopool.cz.