Archeologové Hodonínského Masarykova muzea při dalších výkopech u Kyjova odkryli hrob, ve kterém byl pohřbený langobardský jezdec. V pořadí třetí takový nález, je ale pro svůj obsah výjimečný.

„Celkově jde o čtvrtý hrob jezdce s koněm, který jsme při výkopech odkryli. Tento je ale unikátní, protože vypadá, že ho zloději ušetřili. Díky tomu se nám nejspíš dochoval celý obsah hrobu,“ informuje vedoucí archeologů Masarykova muzea Jaromír Šmerda.

Poté, co odborníci hrob, který ležel v dřevěné komoře, odkryli, naskytla se jim ojedinělá podívaná. Nad sebou ležel langobardský bojovník, jeho kůň a pes. „V hrobu jsme našli meč s dřevěnou pochvou, který měl dokonce bronzovou hlavici formovanou do tvaru dvou hlav dravých ptáků. Což byl ochranný symbol a zároveň si sociální status,“ vysvětlil Šmerda.

Svobodný voják

Součástí výzbroje, kterou lidé z doby raného středověku společně s bojovníkem pohřbili, bylo také kopí, opřené o stěnu a štít s kovovou puklicí se středovým knoflíkem. „Na štítu je obvodové kování a samozřejmě držadlo. Vše je železné. Jen nýty, které držely puklici, byly z bronzu, což opět značí o postavení válečníka. Obecně se dá říct, čím dražší kov, tím vyšší sociální statut,“ doplnil Šmerda.

Unikátnost nálezu potvrzuje i archeolog Národního památkového ústavu v Brně Tomáš Zeman. „Dle výbavy hrobu se bezpochyby jedná o význačný nález v rámci tohoto pohřebiště. Přítomnost kompletní výzbroje v hrobě je považována za typický znak nižší šlechty tohoto germánského kmene. Jde o vrstvu svobodných vojáků. Tento jev je častý na pohřebištích v Čechách. Na Moravě se objevuje zřídka,“ přiblížil Zeman.

Jak doplnil u bojovníků či knížat bylo také typické, pohřbívání v dřevěných komorových hrobkách. „Pro rukojeť meče se těžko hledá analogie, zřejmě půjde o unikát,“ uvedl Zeman, podle kterého je velmi pravděpodobné, že hrob nebyl vykradený. „Většina z nich byla totiž na langobardských pohřebištích vykradená nedlouho po svém uložení do země,“ vysvětlil domněnku Zeman.

U Kyjova archeologové objevili zatím pouze několik nevykradených hrobů. Mezi nimi i dvojhrob pravděpodobně žen, na který se zloději zaměřili jen z části. „U jedné z nich byla hrobka vykradená. Druhé, mladé dívky si vykradači pravděpodobně nevšimli a nevykradli ji,“ řekl Šmerda.

Masarykovo muzeum už nyní plánuje výstavu, která by Langobardy na Hodonínsku představila. „Považujeme si toho, že naše pracoviště má takové úspěchy. Během tří let bychom tedy rádi naplánovali velkou výstavu, a to dokonce mezinárodní,“ uvedla v minulosti ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.

Nález válečníka, pohřbeného s koněm, psem, mečem i štítem. Autor: Jaromír Šmerda