„Považujeme si jak vítězství našeho rosé, tak i toho že máme dvě vína v oceněné stovce. To druhé je Rulandské modré z našich vinic ve Velkých Pavlovicích,“ říká Michal Plešingr, spoluzakladatel vinařství, které má hlavní provoz při cestě z Dubňan do Ratíškovic. Firma se věnuje rosé vínům od roku 2004. Na Salon vín se ale přihlásila poprvé. „Dříve se nám nelíbily podmínky. Teď je ale hodnocení mnohem objektivnější,“ upozornil Plešingr.

Růžový šampión je podle něj jiný z důvodu specifik ročníku a tím, že je spíše polosladký. „Nebude k rychlé spotřebě. Po celý rok zůstane jeho chuť plná a zajímavá,“ podotkl Plešingr. Vítězné Rulandské modré rosé 2010 je ze strážnické viničné trati Horní hory. „Je tam těžší půda a orientace není slunečná. Hrozny tam zrají pomaleji,“ přiblížil Plešingr. V týdnu dokonce tři láhve vítězného vína od Vinařství Plešingr rozšířily hradní vinotéku prezidenta Václava Klause.

Nebývalý úspěch zámeckého vinařství pak není ojedinělý, v podstatě se opakuje situace z loňského roku. To měla ve stovce nejlepších vín bzenecká firma ještě o jednoho zástupce více. V minulém roce to byl vůbec nejlepší výsledek z celé ČR.

„Je to určitě výsledek dlouhodobé práce, ke které jsme položili základy už dříve. Snad se i sešlo více příznivých faktorů. Možná se mění styl degustátorů a nám se zřejmě daří se trefit zrovna do toho, co jim přijde zajímavé,“ reagoval na letošní výsledky salónu ředitel Zámeckého vinařství Bzenec Bořek Svoboda. Podle něj se podnik také v posledních letech více specializuje na domácí soutěže, zatímco dříve preferoval ty zahraniční. Úspěch firmy znásobuje ještě dalších šest vín, které má ve stovce dceřiná společnost Bzeneckých Mikrosvín Mikulov.

Z okresu Hodonín pak lze najít mezi stovkou nejlepších vín i další zástupce. Mezi ty vůbec nejúspěšnější vinaře se dostal tradičně Štěpán Maňák ze Žádovic a další ze bzeneckých vinařských firem, Vinum Moravicum. Obojí mají v top stovce čtyři zástupce.

Celkem dodá vína do expozice Salonu vín 41 vinařských fi­rem.

Nový ročník celoroční degustační expozice Salonu vín ČR bude veřejnosti otevřen 25. února 2012 tradičně na zámku ve Valticích.

Z okresu Hodonín uspěli

Zámecké vinařství Bzenec 10
Štěpán Maňák, Žádovice 4
Vinum Moravicum, Bzenec 4
Metroflora, Milotice 3
Jakub Šamšula, Čejkovice 3 
Vinařství Plešingr, Dubňany 2 
Livi, Dubňany 2
Vinařství Košut, Prušánky 1 
Petr Morkuša, Mutěnice 1
Vojtěch Jestřáb, Dubňany 1 
Tomáš Veverka, Čejkovice 1
Jar. Hnidák, N.Poddvorov 1