Její majitel nebyl schopný prokázat legální původ a měl ji tak nezákonně. Mládě se tak dostalo do rukou kontrolorů z České inspekce životního prostředí. „Tygřici jménem Charlota jsme přijali v srpnu 2022 jako tříměsíční mládě, jež předtím vyrůstalo jako domácí mazlíček. V naší zoo se zvířeti dostávalo rovnocenné péče jako u ostatních kočkovitých šelem, naopak více času věnovali chovatelé snaze o její socializaci,“ sdělili zástupci zoologické zahrady na sociálních sítích.

Již tehdy v Zoo věděli, že je u nich Charlota jen přechodně, a to do vyřešení soudního řízení.Vzhledem k omezeným kapacitám v Záchranných centrech CITES oslovilo Ministerstvo životního prostředí ČR po zadržení tygra licencované zoologické zahrady s žádostí o spolupráci při jeho umístění. Zoo Hodonín na tuto žádost reagovala pozitivně a nabídla zázemí pro zajištění dočasné péče.

Bílí tygři v zajetí nepatří k původnímu živočišnému druhu, ale uměle vyšlechtěné recesivní mutaci, kterou z důvodů příbuzenského křížení hlavně pro jejich atraktivitu, soukromé a komerční zájmy provázejí různé genetické poruchy. Nejčastější je přitom zraková sbíhavost.

U návštěvníků hodonínské Zoo se bílý tygr stal velmi oblíbeným. V současné době váží přes padesát kilogramů. „Nikdy však nebyl majetkem ani oficiálním expozičním zvířetem naší zahradě z hlediska záchovného programu je neperspektivní. Dle rozhodnutí soudu přešel do vlastnictví státu.

Na základě dalšího jednání mezi ministerstvem a záchranářskými organizacemi bude zvíře přemístěno do zařízení Tierart Wild Animal Sanctuary v Německu provozovaného mezinárodní nevládní organizací na ochranu zvířat Four Paws, kde se mu dostane náležité péče,“ vysvětlili další postup zástupci Zoo Hodonín.

Pár bílých tygrů měl donedávna svůj domovv Zoo Liberec. Na podzim 2020 museli veterináři samce uspat kvůli vlekým zdravotním obtížím, bylo mu šestnáct let. V zahradě zůstala samice, nové tygry už zoo poptávat nebude a chov bílých tygrů postupně ukončí.

| Video: Youtube

Samec bílého tygra přicestoval do zoo jako roční kotě z francouzské zoologické zahrady v Beauval. S o tři roky mladší samicí Surya Bárou společně zplodili jedenáct mláďat ve čtyřech vrzích, úspěšně bylo odchováno pět z nich. Odvezli je pak do zoologických zahrad v Litvě, Ukrajině a Francii.