„Myslím si, že tady je to dobré. A my samosběry vyhledáváme,“ říká žena z Jihlavy, která si tak na Vysočinu odváží šest kilogramu vlastnoručně načesaných jihomoravských třešní. Cena za kilo je tady padesát korun.

To příchozí mladá dvojice si přijela až od Tábora natrhat mnohem větší množství, padesát až šedesát kilogramů. Přitom se samosběrem třešní mají na jižní Moravě premiéru. „Jsou tady parádní, chutné třešně a stromy jsou jimi mnohem více obsypané než u nás. Je to zřejmě kvalitní péčí o sad,“ shoduje se před středečním polednem dvojice.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Na samosběru vidí jako výhodu nejen cenu, ale také to, že si plody mohou natrhat sami, což jim připadá přirozenější, než si je koupit v obchodě. „Navíc je to s pobytem na čerstvém vzduchu i s námahou, která k tomu patří,“ doplňuje s úsměvem česající pár. Ten rychle sbírá sladké ovoce, na které si dělají zálusk také špačci.

Jelikož třešně dozrávají, jejich sklizeň v sadu krumvířského Domácího dvora potrvá zřejmě už jen do konce tohoto týdne. Samosběr třešní tady nabízejí druhou sezonou. „Dříve jsme je tady pěstovali pro Penny Market. Před dvěma lety jsem ale prodělal docela složitou operaci, takže jsem limitovaný zdravotně, další smlouvu s Penny Marketem jsme pak neuzavřeli a sklizeň tak odbýváme samosběrem,“ přibližuje Jakub Šebesta, zakladatel druhově pestrého sadu, který má celkem 750 ovocných stromů.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Z toho třešní tady roste zhruba 170, stovka meruněk, stovka broskvoní, asi 150 lísek, stovka švestek. Nechybí tady ani višně, ořešáky či oskeruše. „Největší zájem je o samosběr meruněk, ale ty letos pomrzly. Zájem je také o švestky, dále o broskve a letos se zvýšil zájem o třešně,“ nastiňuje Šebesta samosběrovou poptávku o plody, kterým pomáhá v růstu závlaha od izraelské firmy.

Letošní sezona třešní má u Domácího dvora za sebou už čtrnáct dnů samosběrů. Česáči sem přijížděli z jižních Čech, z Vysočiny, ze Zlínského kraje a pak také z Brna a okolí. „Velkou část zájemců o samosběry, až šedesát procent, tvoří Ukrajinci. Ale není to na kšeft, natrhají si jen pět až šest kilo,“ dodává zakladatel tohoto jedenáctiletého sadu, kterým popojíždí na elektrickém vozíku.

Nová relaxační zóna pod rozhlednou Travičná.
VIDEO: Výlet do Tvarožné Lhoty s výhledem. Travičná láká i k odpočinku a zábavě

Jak doplňuje, cena samosběrových třešní zůstává jako loni na padesáti korunách za kilogram. „Dokonce z jednoho řádku s drobnějšími třešněmi jsme nechávali kilo i za čtyřicet,“ podotýká čtyřiasedmdesátiletý Jakub Šebesta, který v minulosti léta vedl potravinářskou inspekci.

Další samosběr přijde u Krumvíře na řadu při přízni počasí zřejmě v půli srpna, kdy tady mají začít zrát švestky.