„Jsou i takoví, kteří kličkují přímo mezi vozy a dělníky, kteří tam provádějí průzkum. Ve čtvrtek ráno jsme museli dokonce hledat zábrany, které byly na silnici. Někdo je odhodil do pole,“ postěžovala si starostka Šardic Blažena Galiová, podle níž si řidiči hledají stále nové varianty toho, jak zákaz vjezdu a kontrolní orgány přelstít.

Jedna objížďka po místních cestách má sloužit pouze autobusům či vozidlům záchranného systému. Druhá vedoucí až kolem rajčatárny a bývalého Dolu Mír je pro účely místních. Není ale problém vidět, jak auta vjíždějí do Šardic polní cestou mezi vinohrady přímo u začátku obce, nebo jak objíždějí reklamní tabule jen několik metrů od místa, kde došlo k propadu silnice z důvodu sesuvu půdy do bývalé šachty pod ní. Oficiální objízdnou trasu přes Hovorany využívá jen málokdo.

„Na místo jezdí na kontroly jak dopravní policisté, tak i ti ze stanice v Kyjově. Nejprve řešili nedisciplinované řidiče domluvami, pak došlo i na pokuty. Celkem jich tam bylo nutné během prvního týdne uložit téměř čtyřicet,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník. Jak doplnil, kontroly budou pokračovat nadále.

„Musíme neustále řešit vznikající škody. Například u podniku Zemagro je problém s tím, že auta tam jezdí přes pole,“ zmínila starostka. Tu čekají také jednání kvůli využití dalších kousků polí, přes které povede provizorní panelová cesta, která umožní rychle a jednoduše postižené místo objet a většinu komplikací tak vyřeší.

„Vytýčení této cesty už je hotové, takže počínaje čtvrtkem začaly práce na ní,“ informoval vedoucí oddělení sanací podniku Diamo Petr Navrátil. Podle jeho slov ale pořád není jasné, co všechno se pod zemí událo. „Stále ještě pracujeme na průzkumném vrtu. Potrvá to ještě několik dnů. Až z výsledků kamerového snímání poznáme skutečný stav propadlé štoly. Podle toho pak rozhodneme o způsobu sanace,“ doplnil Navrátil.

Pro řidiče bude ale nejpodstatnější, jak a kudy bude možné jezdit bez rizika pokut. „Na to, jak rychle se podaří panely kolem postiženého místa položit, bude mít vliv i počasí. Déšť to může prodloužit. Troufám si ale říct, že do týdne by měla být provizorní cesta hotová,“ informoval vedoucí hodonínské oblasti Správy a údržby silnic Martin Bedrava, podle nějž budou mít na panelovku povolen vjezd všechny osobní vozy a z těch těžších jen autobusy a auta integrovaného záchranného systému.

Práce na opravě hlavní silnice do Šardic ale hned tak neskončí. Podle prvních odhadů bude kompletně opravená až za několik měsíců.