„Každý puk má svůj příběh. Každého se dotkla hůl některého hokejisty Karlových Varů, třeba na druhém konci republiky,“ vysvětluje čtyřiatřicetiletý muž z Rohatce u Hodonína.

Vše začalo před čtrnácti lety. „Karlovy Vary už tehdy hrávaly první ligu a kamarád tam začal dělat vedoucího družstva. Tak jsme se na ně jeli podívat do Přerova. A tam mi dal první kousek do sbírky Josef Mottl,“ vzpomíná Petrucha.

Další přírůstek mu přiletěl přímo k nohám na zápase ve Vsetíně. „Bylo to ještě v době, kdy na pucích nebyly znaky ligových klubů, jak je to běžné nyní. Tehdy na nich byl nápis Puky mistrů světa. Jeden takový někdo z hráčů odpálil do hlediště, a ten puk trefil otce do zad,“ líčí kuriózní trofej od firmy Gufex jihomoravský fanoušek karlovarské Energie.

Poté, co organizátoři v extralize zavedli umístění loga klubů na puky, Petrucha zažíval žně. „Nevynechali jsme jediný zápas Varů na Moravě. A pak jsme jezdili i do Čech, všude, kde jsme ještě nebyli,“ vzpomíná sběratel.

Do sbírky mu tak postupně přibyly touše z Pardubic, Litvínova, z pražské Sparty, Slavie, Plzně, Liberce, Mladé Boleslavi, Českých Budějovic a Kladna. Pořád ale čekal na nějaké ještě cennější. A v sezoně 2007/08 se dočkal. Karlovy Vary se dostaly do finále extraligy. „Puky z těch zápasů nejsou běžné, jsou to rarity. Všechny ostatní se dají koupit, ale tyhle ne,“ poznamenává hokejový nadšenec.

Vlastní příběh má také stříbrný puk ze staré karlovarské Plechárny, ke kterému má Petruch zvláštní vztah. „Potkal jsem tam kluka, kterého jsem znal ze Znojma. Jelikož moderoval program mezi třetinami finále, uvedl nás přímo na place. Tedy nejdřív fanoušky Karlových Varů z Třince, pak z Německa a nakonec nás z Hodonína. Měli jsme na sobě i hodonínské dresy a přivítal nás ohromný aplaus,“ vzpomíná na nezapomenutelné chvíle příznivec Západočechů.

Společně s manželkou tehdy sledoval ještě neúspěšný finálový pokus Varů. „Seděli jsme ve VIP sektoru i s manželkami hokejistů. Až jsem se divil, jak se ty dokázaly při hokeji odvázat,“ s úsměvem vzpomíná rohatecký rodák.

Puky i dresy

V další sezoně už Karlovarští extraligový triumf zažili. „Mám nejen puk z vítězného finále, ale i dres podepsaný všemi hráči a brankářskou hokejku Lukáše Mensatora,“ připomíná fanoušek neohroženou jízdu českého mistra z loňského roku.

Hůl reprezentačního gólmana visí v rohatecké restauraci U Piječků, hned vedle hokejky dalšího brankáře Varů Romana Čechmánka. Přímo naproti hokejkám pak Petrucha vystavil svůj poslední hokejový exponát. „Minulou sobotu mi Pepa Mottl přivezl reprezentační dres Ondřeje Němce z našeho posledního zlata v Německu,“ ukazuje na červený originál, který nosil obránce světových šampiónů a karlovarské Energie a v současnosti bek týmu Severstalu Čerepovce z ruské Kontinentální hokejové ligy.

Petrucha nyní řeší další sběratelský problém. „Doma mám ještě tašku plnou odznaků, které sbíral otec. Měl bych je nějak roztřídit. Ve sbírce jsou totiž i odznaky z olympijských her,“ upozorňuje Jihomoravan na další rodinnou sběratelskou vášeň.