Staré ledničky, pračky, televize či jiné vysloužilé elektrospotřebiče musí podle zákona odebrat zpět jejich prodejce. Je ale možné, že pračka přežije i obchod, ve kterém ji zákazník zakoupil. V takovém případě mohou lidé v některých obcích využít služeb sběrného dvora, kde od nich spotřebič převezmou dokonce zadarmo. Takovou službu dnes nabízí v Hodoníně. Podmínkou je, aby byl výrobek kompletní.

„Spotřebič musí mít všechny součátky, které jsou důležité pro jeho funkci. Pokud není kompletní, je považován za odpad a lidé za jeho uložení musí zaplatit,“ řekla vedoucí komunálního hospodářství hodonínské radnice Ivana Mrkosová. Tyto služby sběrného dvora mohou využívat i lidé z okolních obcí. Potřebují k tomu pouze občanku. Elektrospotřebiče zde mohou odevzdávat i firmy. „U podniků je počet limitovaný deseti kusy. Po domluvě se správcem dvora můžeme počet zvýšit,“ uvedla Mrkosová.

 

Elektrošrot berou zatím zadarmo

 

Podobné možností nabízí i kyjovský sběrný dvůr. Pracovníci přijímají bezplatně dokonce i elektroodpad. „Uvažujeme ale, že službu také zpoplatníme, protože pro město je likvidace nákladná,“ upozornil Vladimír Šimeček z kyjovské radnice. Úřad přitom myslí i na lidi z okolních vesnic, kam každoročně, pokud o to obec požádá, pro nebezpečný odpad zajíždí. Služba, díky které je možné se zbavit staré elektroniky, byla zřízena na Hodonínsku a Kyjovsku teprve loni. Přesto se koncem roku vybralo v Hodoníně kolem osmnácti tun spotřebičů, v Kyjově zpracovali v posledních měsících tři tuny. Vyhozené elektrospotřebiče využíjí firmy, které je rozmontují a některé součástky znovu používají.

Radnice si od nabídky sběrných dvorů slibují, že ubude černých skládek a volně pohozených spotřebičů v příkopech kolem cest. Elektrospotřebiče jsou totiž pro přírodu nebezpečné. Tomáš Přikryl z hnutí Duha říká: „Největší zátěží pro životní prostředí jsou kapaliny a nabíjecí média, které obsahují těžké kovy.“ Úspěšnost úřadů podle něj závisí na kultivovanosti lidí a na jejich informovanosti. „Věříme, že občané nebudou odkládat elektrospotřebiče do přírody, ale využijí naší solidní nabídky,“ doufá místostarosta Hodonína Jiří Koliba.