V Hodoníně bude možné si kolo půjčit od poloviny dubna, vedení radnice nastavilo trvání pilotního období na čtrnáct měsíců. Úvodních patnáct minut jízdy je pro zákazníka zdarma, poplatek hradí město. Po stejném způsobu nedávno sáhli také v Jičíně na Královehradecku.

Podle místostarosty Ondřeje Fialíka je čtvrthodina dostatečná na potřebný přesun. Deníku řekl, že cílem je nabídka nové možnosti ekologické přepravy.

„Ne vždy je nutné jezdit autem. Za mě jde o dobrou volbu, kterou je vhodné vyzkoušet. Totožný model funguje například ve stejně velkém Uherském Hradišti,“ sdělil místostarosta Fialík. Deník o chystané novince psal už v lednu. Tehdy se zástupci uherskohradišťské radnice nechali slyšet, že mají se službou dobré zkušenosti.

Hodoňáci, které cyklotrasy máte nejraději?
ANKETA: Baťův kanál či Mutěnka. Hodoňáci, jakou cyklotrasu máte nejraději?

Mezi obyvateli Hodonína zpráva vzbudila rozličné reakce. Zatímco někteří možnost vypůjčit si kolo přivítali, jiní ji kritizují jako zbytečnou s tím, že je potřeba řešit jiné problémy.

„V životě jsem od nikoho ze známých z okolí neslyšel, ze zrovna tohle mu v Hodoníně chybí,“ zněla jedna z reakcí na facebookové stránce města. „Super nápad,“ oponoval další. Mezi výtkami bylo třeba to, že uvnitř zástavby není dostatečný počet stezek.

K dispozici bude osmdesát kol rozesetých po třiceti stanovištích, jež vzniknou hlavně na stávajících stojanech. Půjčit si je lze prostřednictvím mobilní aplikace. Zavedení systému uhradí Hodonín, cena přesahuje dva miliony korun. Součástí tohoto balíku je už i poplatek za bonusových patnáct minut, které mají jezdci zdarma.


Nahrává se anketa ...

„Město tedy nebude platit tarif za vypůjčení kola. Díky většímu počtu záchytných míst bude možné se přepravovat po městě hlavně v uvedeném volném limitu. Hodonín leží v terénu vhodném pro cyklisty, cyklistika je v něm zavedená, proto věříme, že počet výpůjček bude vysoký," vzkázal Jan Příkazký z odboru rozvoje města.

Pokud někdo čtvrthodinu přetáhne, cena za následujích třicet minut se má rovnat maximálně třiceti korunám.

Jak je to s platbou?

  • Potřeba je stáhnout aplikaci Nextbike, zaregistrovat se a následně naskenovat QR kód na kole.
  • Při registraci se ukládá platební karta, která slouží k úhradě výpůjček.
  • Pokud zákazník překročí limit 15 minut, strhne se mu částka za výpůjčku z uložené platební karty.