Moravsko-Slovenské setkání na Velké Javořině, Setkání Moravanů a Slováků nebo Slavnosti bratrství z obou stran hranice. I tak se mohou v budoucnu jmenovat dnešní Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině. Název tradiční akce, na kterou ročně přijíždějí stovky lidí nejen z příhraničí, se nelíbí lidem z občanského sdružení Za Moravu. Pořadatelům akce navrhují, ať název dvaadvacátého ročníku, který se uskuteční příští rok v létě, změní.

„Mnoho lidí, žijících především na Moravě, se domnívá, že název těchto slavností je velmi nešťastně zvolen. Mnozí se jich kvůli tomu odmítají účastnit. Takový název nám na Moravě totiž vnucuje představu, že buďto nejsme Moravané, nebo že na tyto slavnosti nepatříme," píše v dopise jednatel občanského sdružení Pavel M. Josífek.Dopis adresoval primátoru Nového Města nad Váhom Jozefu Trstenskému. Josífek v něm mimo jiné píše také to, že slavnosti jsou pořádány bez rozdílu pro všechny občany České republiky a Slovenska, ne jen pro Čechy a Slováky. „Vezměme jako holý fakt, že lidé žijící na Moravě nejsou Češi, ale jsou prostě Moravané. Bytostně se nás dotýká, že jsme často nuceni vystupovat jako Češi a ne jako Moravané-občané České republiky," poukazuje nespokojený Moravan.

Rozhodne hromada

Podle Jozefa Trstenského, který je letošním předsedou přípravného výboru slavností, není změna názvu v jeho kompetenci. „Podnět předložím na jednání přípravného výboru v říjnu, kde ho projednáme. O případné změně názvu může ale rozhodnout až Valné shromáždění obcí a měst, které se nejspíš uskuteční až v únoru příštího roku. Silvestrovské setkání se tak uskuteční pod nynějším názvem," reagoval na otázku, jestli je změna názvu možná Jozef Trstenský. V přípravném výboru je za Českou republiku deset měst a obcí, mezi kterými je Nivnice, Nová Lhota, Uherský Brod, Veselí nad Moravou nebo Kyjov. Na slovenské straně se pak na letních a silvestrovských přípravách podílejí Myjava, Skalica nebo Stará Turá.

Se současným názvem setkávání nemá problém starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík. „Nevidím důvod, proč by se měl název, který je zaužívaný více než dvacet let měnit. I když se sám cítím být Moravákem, přijde mi to jako uměle vytvořený problém," reagoval na dotaz, jestli podpoří případnou změnu názvu akce Kozumplík. Přesto se chce na jednání přípravného výboru připravit a projít si historii slavností i důvod, proč před lety pořadatelé akce zvolili právě takové označení.

Jak se bude akce na Velké Javořině v budoucnu jmenovat nepřijde podstatné ani předsedovi Klubu českých turistů v Hodoníně Květoslavu Paškovi. Název akce je podle něj především na pořadatelích akce. „Z historického hlediska to bylo vždy střetnutí Čechů a Slováků a to již za Rakouska. Myslím si, že by vůči našim předkům nebylo pěkné, dělat z těchto setkání něco jiného. To je ale můj osobní názor," uzavřel Pašek.