Zakončil tak desátý ročník úspěšné akce Daruj krev s mužským sborem. „Doposud s námi přišlo asi sto šedesát lidí a více než pětadvacet nováčků. Doufám, že se nám bude dařit i v příštích letech," řekl hlavní organizátor společného dárcovství ve Vacenovicích a organizační vedoucí sboru Zdeněk Novotný.

Ten v úterý věnoval půllitr své krve už po devadesáté. Jeho bratr Miroslav oslavil osmdesáté dárcovské jubileum krátce po něm. „Osmdesát a devadesát, to jsou ideální míry," zažertoval Zdeněk.

Novotní měli ale včera na transfuzní stanici v Kyjově ještě mnohem silnější zastoupení. „Poprvé v životě dávám krev zároveň s dvěma dcerami a zeťákem," uvedl umělecký vedoucí sboru František Novotný, který má za sebou pětačtyřicátý od­běr.

I mezi třemi úterními prvodárci, kteří přišli podpořit dobrou věc, měli Novotní zástupce. „Chodí taťka, tak jsem se rozhodla, že to zkusím taky a uvidím, jestli mi pak třeba nebude špatně. Mohla jsem sice už na začátku roku, ale chtěla jsem jít se sborem," přiblížila Kateřina Novotná, která teprve v lednu oslavila osmnácté narozeniny.

Do této dárcovské akce se zapojili i přespolní. Jedním z nich byl Adam Šeďa z Moravan. „Zahlédl jsem informaci na Facebooku. Následně jsem se s chlapama ve sklárně domluvil a dnes jsem šel," popsal cestu s vacenovickými zpěváky třiadvacetiletý strojník.

Desáté Daruj krev s Mužským sborem z Vacenovic přilákalo do kyjovských odběrových trůnů třiadvacet dobrovolníků. „To je rekordní počet," doplnil Zdeněk Novotný.

Samotný sbor tentokrát reprezentovali čtyři členové, ke kterým se přidal i darující vacenovický farář Viliam Gavula. Zajímavostí je, že na každé pokračování akce mají Vacenovičtí připravenou novou písničku. Tentokrát se o její slova postaral na nápěv Dobrý večer vám, paní šenkéřko, František Novotný. „Dobré ráno vám, paní primářko, nebyla tu dnes vaša sestřička?" začíná novinka ze sborové dílny, kterou si mohli poslechnout jak dárci, tak sestry.