Výběrové řízení na dodavatele už začalo a ředitel počítá s tím, že v létě firma nábytek vyrobí, přes září dodá a v říjnu ho bude montovat. 
„K poslednímu říjnu by tak mělo být komplet hotovo. A v listopadu začneme nabírat nové uživatele," informoval Letocha.

V současné době poskytují 
v centru dvě služby. „Jedna je pro lidi, kteří jsou duševně v pořádku, ale nejsou soběstační právě z důvodu stáří. Takových je jedenačtyřicet. Zbylých třicet klientů má nějakou psychickou nemoc," upřesnil Letocha. K těmto dvěma službám přibude ještě jedna nová. A bude to novinka pro celý region. Půjde o takzvanou odlehčovací službu. Ta je určená pro dočasné umístění seniorů do zařízení. „Bude to například při situaci, kdy si opatrovníci potřebují odpočinout či něco zařídit. Po tu dobu bude důchodce u nás. Minimálně na dva týdny, maximálně na tři měsíce," řekl Letocha.

V současnosti mají v Kyjově 142 žadatelů o ubytování v centru. O tom, koho do nového pavilonu vyberou, rozhodnou koncem léta.

Ve staré budově jsou pokoje s jedním, dvěma a třemi lůžky. V novém pavilonu to bude jinak. Půjde o dvoulůžkové a jednolůžkové pokoje, přičemž vždy dva dvoulůžkové pokoje budou mít společné sociální zařízení.

Při počtu 142 žadatelů a nabídce šedesáti nových míst se to mnohým zdá nedostatečné. „Je to určitě málo, podle mě je potřeba alespoň sto nových míst. Nějakou dobu jsem pracovala v domově pro důchodce a vím, jak těžké je získat tam místo. Přitom je stále více lidí bez pomoci a stát se o ně nepostará," sdělila například Božena Rambousková.

Dobrých 60 míst

Podle vedoucí odboru sociálních služeb na hodonínské radnici Michaely Klepáčové však už šedesát nových míst ovlivní vysokou poptávku 
v regionu. „I když v Hodoníně v obou zařízeních pro seniory evidují mezi dvěma až třemi sty žádostmi, šedesát nových míst v regionu už půjde poznat. Není ani vyloučené, že někteří, již si podali žádost u nás, ji mají zároveň v kyjovském centru," řekla vedoucí odboru.

Navýšení míst v hodonínském S-centru nebo Domově pro seniory v Bažantnici se 
v nejbližších letech nechystá. „Samozřejmě jsou potřeba, jenže jejich stavba je finančně náročná. V nejbližší době však chceme navýšit počet míst v domově s pečovatelskou službou," sdělil místostarosta Hodonína Vojtěch Salajka.

Dům pro seniory mají nově také v Miloticích. Tam vyrostl dům pro sedm obyvatel. „Jde o dřevostavbu, která má parametry pasivního domu, byť nejde o klasický pasivní dům. Jsme přesvědčeni, že stavět podobné domy má význam, ale musíme to vyzkoušet," sdělil milotický starosta Josef Levek. Také tam je už všech sedm míst obsazených.