Právě tam se od dvaadvacátého září do patnáctého ledna příštího roku uskuteční výstava ke stopadesátému výročí úmrtí malíře a grafika Joži Uprky. Už nyní se při své návštěvě po Zlínském kraji, zastavil na Slovácku předseda Senátu České republiky Milan Štěch, aby si sbírku uprkových děl si prohlédl.

„Protože víme, že u pana Zdeňka Zemka, je soustředěná velká část sbírek tohoto umělce a nadace, ve které působí, se bude na výstavě společně s Moravskou a Národní galerií podílet, tak si myslím, že je dobře, že jsem mohl při návštěvě Zlínského kraje zajet právě sem a na tato krásná díla se podívat. Jsou to díla, která charakterizují život zde, na Moravském Slovácku,“ uvedl k návštěvě ve Veselí nad Moravou předseda Senátu Milan Štěch.

Podle něj je pro podobné výstavy důležité především to, aby se sešla hlavní díla autorů. „Myslím, že v tomto případě se to podařilo,“ reagoval předseda Senátu s tím, že právě Valdštejnský palác je místem, kam často zavítají také zahraniční návštěvy hlavního města. „Je to tak vlastně i šance pro regiony, aby na sebe upozornili, potencionálního zájemce oslovily a ten do regionu přijel,“ nastínil Štěch.

V Praze se na podzim sejde na osmdesát obrazů, a to ze sbírek Národní i Moravské galerie, ale i různých soukromníků. Nejvíce jich má přitom právě Galerie Joži Uprky. Podle předsedy Nadace Moravské Slovácko Zdeňka Zemka je jich ve Veselí nad Moravou více než sto. „Běžně se jejich množství v galeriích pohybuje mezi pěti až dvaceti obrazy. Samozřejmě jsme měli zájem na tom, abychom do Prahy umístili co nejvíce obrazů, ale museli jsme se podřídit tomu, že nejsme jediní, kdo díla Uprky mají,“ uvedl Zemek s tím, že tematické zaměření celé výstavy si určovala přímo pražská Národní galerie, která má prostory Valdštejnského paláce od Senátu České republiky pro výstavy dlouhodobě zapůjčeny.

Milan Štěch se při návštěvě Veselí nad Moravou informoval také na fungování veselských Železáren i dopravních podniků, které pod ni spadají. V odpoledních hodinách pak navštívil obec Kněždub, kde položil kytici na hrob Joži Uprky.