Nyní jí nový zákon o policii tuto pravomoc možná odebere. Podle velitele hodonínské městské policie Jindřicha Vašíčka to není dobrý krok.
Provoz městské policie přijde město Hodonín ročně asi na patnáct milionů korun.
Kolik vyberete ročně na pokutách za překročení rychlosti?
Minulý rok jsme poprvé překročili hranici milionu korun. Z toho tři sta tisíc bylo za překročení rychlosti.
Takže není pravda, že města si tímto vybíráním vylepšují rozpočty?
Rozhodně to není nějaká lukrativní záležitost. Náš radar stál šest set tisíc, pořídili jsme ho na konci roku 2006. Na plno jsme začali měřit v loňském roce. Město na tom zatím nevydělalo ani korunu. U soukromých firem, které to měří na kšeft, je to o něčem jiném.
Poslaneckou sněmovnou prošel minulý týden nový zákon o policii, který vám odebírá pravomoc měřit rychlost. Co konkrétně by znamenalo pro hodonínskou městskou policii, kdyby byl vyhlášen? (Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident – pozn. redakce)
To, co pro ostatní městské policie – vzít radar a schovat ho do skříně. Od 1. ledna bychom museli přestat měřit.
Vám by tedy nevadilo, kdybyste o tuto pravomoc přišli?
Mně by to vadilo z toho důvodu, že se na nás obrací lidé. Říkají nám: v této ulici jezdí rychle a tady jezdí rychle. Mohli bychom jen krčit rameny a říkat: „Co máme dělat? Můžeme to maximálně vyřídit státní policii.“ Byli bychom rádi, aby nám pravomoc zůstala, protože teď můžeme reagovat na požadavky konkrétních lidí. Měříme například i v ulici Lipová alej. Dostali jsme oznámení, že tam jezdí studenti do učiliště vysokou rychlostí. A potvrdilo se to. Chytili jsme dva nebo tři lidi, kteří se řítili téměř osmdesátikilometrovou rychlostí. Nechceme nikoho šikanovat. Za jednapadesátku v hodině jsme pokutu nikdy nedali.
Vy nemáte radost z vybírání pokut? Neužíváte si to?
Řeknu to takhle. Městskou policii samozřejmě každý chápe jako represivní složku a ta pokuty vybírat musí. S měřením rychlosti ani nemáme na vybranou. Jakmile to změříme, pokutu udělit musíme. Zákon ji přesně vyměřuje podle toho, o kolik povolenou rychlost překročíte.
Předseda KSČM Vojtěch Filip v Otázkách Václava Moravce řekl, že čtyřiačtyřicet procent práce městské policie je vybírání těchto pokut.
Vy s tím nesouhlasíte?
Zprávy v televizi jsou obrovským způsobem zkreslující. Nevím, z čeho ti lidi vychází, ale strašně to klame veřejnost. Hlavní činností městské policie z hlediska časové zaneprázdněnosti jsou preventivní kontroly a dohled nad veřejným pořádkem. Chodí se a kontroluje. Řešení jedné krádeže zabere třeba i půl hodiny a může jich být až pět za den.
Nepomohlo by vám spíš, kdyby vám tu pravomoc odebrali? Pokutovaní by nemuseli být naštvaní na vás, ale na dopravní policisty.
To je dost laciné. Pokud za rok pokutujeme čtyři sta lidí, z nichž možná čtyřicet procent nebude z Hodonína, dostaneme se k číslu kolem 240. Ale myslím si, že dalších několik tisíc lidí bude vděčno, že na nějaké konkrétní ulici budeme stát s radarem a hlídat to tam. Nám už se opravdu stává, že díky informovanosti řidičů o tom, že většina měst už radar má, jdeme měřit a nezměříme. Jsme tam hodinu a nic. Změníme lokalitu a zase nic.
Řidiči jsou natolik ukáznění?
Ano, ukáznili se. Dřív se nám stávalo, že strážníci vyjeli a za hodinu se vrátili s patnácti přestupky.
PAVEL ŠÍMA